Juo­ma­ve­si on kei­tet­tä­vä Luu­suan, Juu­jär­ven ja Lau­ta­sal­men ve­den­ja­ke­lu­alueil­la – ve­si­näyt­tees­tä löy­det­ty en­te­ro­kok­ki­bak­tee­ria

Kaikki juomavesi ja ruoanlaittoon käytettävä vesi on keitettävä viiden minuutin ajan Luusuan, Juujärven ja Lautasalmen vedenjakelualueilla.

Tiistaina 14. kesäkuuta otetusta vesinäytteestä on löydetty enterokokkibakteeria. Bakteerin esiintyminen vedessä on merkki veden saastumisesta ja vedessä voi olla tautia aiheuttavia bakteereita.

Verkostovettä voidaan käyttää normaalisti peseytymiseen sekä astianpesu- ja pyykinpesukoneisiin. Astioiden käsinpesuun tulee käyttää mahdollisimman kuumaa vettä ja astioiden tulee kuivua ennen käyttöönottoa. Hampaiden harjaukseen tulee käyttää keitettyä vettä.

Tilanteen kartoittamiseksi otetaan lisää näytteitä 17. kesäkuuta ja asiasta tiedotetaan lisää viimeistään 20. kesäkuuta.

Veden keittokehotus on voimassa toistaiseksi.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä