Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Jul­ki­nen ta­lou­den­hoi­to liian ly­hyt­jän­teis­tä

Hallitus vaihtuu neljän vuoden välein. Se tuo haasteita pitkäjänteiselle taloustoiminnalle varsinkin, jos muutos on vasemmisto/oikeisto-akselilla. Yhteentörmäykseltä ei voi välttyä, kuten on nähty. Kun Sipilän hallitus teki päätöksiä valtion etu edellä, se kostautui kannatuksessa – valtion ja kuntien työntekijät käänsivät kepulle selkänsä.

Huonona esimerkkinä lyhytjänteisyydestä on edellisten opetusministerien toiminta, jossa jokainen haluaa jättää peukalonjälkensä uudistuksiin. Nyt kärvistellään huonoissa pisa-tuloksissa. Hankehumpat ovat seuranneet toisiaan ja opettajien varoitushuudot ovat jääneet huomioimatta.

Lyhytjänteisyydellä haetaan mahdollisimman pientä äänihaittaa tulevissa vaaleissa. Äänestäjiä ei kiinnosta velkaantuminen vaan se, miten se näkyy omassa lompakossa.

Kansan jakaantuminen on huolestuttava ilmiö. Oppositio räksyttää, että veroale hyödyttää vain isotuloisia. Kateuskortilla saadaan oppositio ja kansa liekkeihin. Ei auta selittää, että isotuloisten veroalet tulevat takaisin valtiolle veroina. Oppositionkin tulisi muistaa, mistä veroeurot tulevat – toimivista ja kannattavista (vienti)yrityksistä.

Kirjoittaja moittii päättäjiä lyhytjänteisestä talouspolitiikasta. Parhaillaan sitä harjoittaa Petteri Orpon hallitus.
Kirjoittaja moittii päättäjiä lyhytjänteisestä talouspolitiikasta. Parhaillaan sitä harjoittaa Petteri Orpon hallitus.
Kuva: Seppo Samuli / Lehtikuva

Lyhytjänteisyys ja näköalattomuus vaivaa Suomea ja sen kuntia. Eduskunta runnoo läpi lakeja välittämättä niiden hintalapusta kunnille ja valtiolle. Hallintoa joudutaan kasvattamaan toimilla, jotka lisäävät usein myös valtion ja kuntien velvoitteita ja kuluja.

Meillä on liian suuri hallinto kantokykyymme nähden, jos joudumme ottamaan velkaa yli 10 miljardia euroa vuodessa. Tästä ollaan huolissaan niin hallituksessa kuin oppositiossakin. Siinä vain voi puoluetoverin työpaikka olla vaakalaudalla, jos puuttuu nykymenoon. Vähissä ovat rakentavat esitykset.

Hallituksen ajama kolmen miljardin junahanke Turkuun on käsittämätön. Onko hallitus menettänyt järkensä? Toki sen ymmärtää, kun katsoo ministerien kotikuntia. Siltarumpupolitiikka elää ja voi hyvin.

Politiikassa pitkäjänteisyys ei ole suosittua, koska sillä ei välttämättä saa hyvää lopputulosta seuraavissa vaaleissa. Nyt sillä olisi kysyntää, jos Suomi halutaan pitää hyvinvointivaltiona ilman lisävelkaantumista.

Eero Tuokila