– Minä en poimi marjoja, enkä tanssi, enkä varsinkaan kuuntele humppaa, täräyttää Ismo Tiainen ja johdattelee vieraat sisään autotalliinsa.
Ovessa lukee ”Komentotoimisto”. Kyltti on peräisin Tiaisen entisestä työpaikasta.
Pihalla ei olisi vielä osannut arvata, mitä oven takaa paljastuu. Tiainen on loihtinut autotallistaan ja varastostaan oman kerhotilan, jota hän nimittää miesluolaksi. Humppa sisällä ei raikaa, vaan raskas rock.
Tallissa asuvat turkoosi, vuoden 1964 Oldsmobile 98 ”Lady” -amerikanrauta sekä Harley Davidson -moottoripyörä. Seiniin on maalattu Villin lännen maisemaa ja cowboy, Clint Eastwoodin Hyvät, pahat ja rumat -elokuvan hengessä.
Projekti alkoi kolme vuotta sitten, ja se oli Tiaisen 60-vuotislahja itselleen.
– Olen kiertänyt ympäri Suomea harrastekerhoissa ja ajattelin, että haluan myös itselleni oman kerhotilan kotiini. Tästä sai hyvät huoltotilat autoille ja pyörille, ja niissähän rassattavaa riittää aina, Tiainen kertoo.
Ismo Tiaisen miesluola on kaksiosainen. Tallin seinässä on ovi, josta matka jatkuu omakotitalon entiseen ulkovarastoon. Tietä vartioi pahvinen Terminaattori, Arnold Schwarzenegger.
Oven takaa avautuu pääkalloilla ja kummallisilla tavaroilla koristeltu pimeä baari. Tämän paikan Tiainen on nimennyt Pub Maapuuksi, ja vierasta odottaa vanhasta pirtinpöydästä nikkaroitu baaritiski sekä viskihanat.
– En itse oikein väkevistä välitä, saunan jälkeen olutkin maistuu, Tiainen selventää.
Seinillä on liuta erilaisia hattuja, ja tiski on verhoiltu jalkapallojoukkueiden huiveilla. Baarin rekvisiitan Tiainen on koostanut matkamuistoista, joita hän on tuonut mukanaan yli 30 maasta.
– Syntymäpäiväprojekti itse asiassa alkoi tästä baarin puolelta, mutta sehän lähti aivan lapasesta ja laajeni lopulta myös autotalliin, Tiainen kertoo.
Seinät on vuorattu tukkipuusta sahatuilla rosoisilla lankuilla ja katosta roikkuu puolustusvoimien naamioverkko. Baaritiskin taakse seinään on pultattu kiinni luvallinen sotilaskivääri toisen maailmansodan ajoilta.
Motoristiteema jatkuu täälläkin. Katosta roikkuu pääkallolamppu ja seinän vieressä tönöttää vuoden 1971 Pappa-Tunturi.
– Se on muuten ihan soiva peli. Sillä minä käyn kauppareissulla, eikä ole sellaista reissua, etteivätkö ihmiset tulisi sitä kommentoimaan.
Pub Maapuu toimii Tiaisen hengähdyspaikkana. Yliopistolla työskentelevä televiestinnän asiantuntija kaipaa toisinaan piilopaikkaa arjesta ja istahtaa mielellään saunan jälkeiselle oluelle ja hyvän musiikin äärelle. Silloin kajareista kajahtaa Iron Maidenia, Judas Priestiä tai AC/DC:tä.
Baari toimi aiemmin varastona, mutta kottikärryt ja lapio on nyt kasattu siististi kumiverhon taakse.
– Ajattelin, että eihän minulla ole oikealle varastolle mitään käyttöä, kun on niin vähän tavaraa.
Tiainen asuu omakotitalossaan yksin, mutta pubissa vietetään salibandyjoukkueen pikkujouluja ja saunailtoja harrastekavereiden kanssa.
– Ei sentään ihan joka viikonloppu, Tiainen toteaa.
Sekä autotalliin että pubiin inspiraatiota Tiainen on kerännyt vierailtuaan moottoriajoneuvoharrastajien kerhopaikoissa ympäri Suomea.
– Tämä on vähän niin kuin entisajan korsu, hän kuvailee pubin tunnelmaa.
Pub Maapuun seinät ovat täynnä tavaraa, mutta yksi seinä odottaa vielä tyhjillään.
– Tähän seinään on suunnitteilla jokin mahtava, ehkä vähän uhkaavakin maalaus, Tiainen kaavailee ja esittelee käsillään tulevan maalauksen kokoa.
Tallista ja pubista koostuvaan miesluolakompleksiin Tiainen on paketoinut, jos ei nyt kaikkea, niin ainakin huomattavan osan omista intohimoistaan. Amerikanrautoihin Tiainen hurahti 90-luvulla rassattuaan ensin eurooppalaisia autoja. Harrikan hän osti itselleen 60-vuotislahjana.
– Vanhoissa autoissa kiehtoo niiden ulkonäkö ja moottoripyörissä vapaus. Harrikoissa varsinkin on ihan oma hohtonsa.
Nyt 63-vuotias Tiainen jää ensi keväänä yliopistolta eläkkeelle, ja silloin myös harrastuksiin jää enemmän aikaa. Autotalliin onkin kertynyt kattava valikoima työkaluja ajoneuvojen peukalointiin ja ”Ladykin” odottaa vielä uutta verhoilua.
Tiainen kertoo saaneensa osakseen ihmettelyäkin kiinnostuksenkohteistaan, mutta kommentit eivät miestä vaivaa.
– Minulla on parikymppisen mieli, nelikymppisen fysiikka ja kuusikymppisen kokemus. Meillä on yksi elämä ja siitä pitää nauttia.
Ismo Tiainen
63-vuotias rovaniemeläinen.
Poikamies.
Harrastaa salibandya ja matkustelemista.
On matkustanut yli 30 maassa. Suosikkikohde Namibia.
Kuuluu Midnight Sun Cruisers -jenkkiautokerhoon, Lapin Mobilistit -museoajoneuvokerhoon sekä Los Dementitos -Pappa-Tunturi-kerhoon.
Työskenteli noin 10 vuotta ilmavoimissa.
Työskentelee tällä hetkellä Lapin yliopistolla televiestinnän asiantuntijana. Jää eläkkeelle ensi keväänä.