Kari Kannala kirjoitti (LK ), että Jeesus oli roomalainen. Hän ja hänen opetuslapsensa olivat galilealaisia. Heidän kielimurteensakin oli galilealainen ja Galilea oli kuningas Herodeksen hallintoalueella.
Samaria, Juudea ja Jerusalem olivat Rooman Pontius Pilatuksen hallinnoimaa aluetta, jossa Jeesus opetuslapsineen kävi saarnaamassa evankeliumia, parantamassa sairaita ja herättämässä kuolleita.
Tämän ”villitsijän” fariseukset halusivat tappaa, mutta Herodeksella ei ollut oikeutta tappaa, koska syyrofoinikialainen laki kielsi sen. Siksi Herodes lähetti ”villitsijän” Pilatukselle, jolla oli oikeus ristiinnaulita Jeesus, vaikka mitään muuta syytä tähän ei ollut kuin fariseusten kateus.
Juutalaiset aloittivat kapinan Roomaa vastaan, mutta Rooma kukisti kapinan ja suuri osa juutalaisista joutui maanpakoon.
Tuo maa-alue oli käytännössä asumaton aavikkosusien temmellyskenttä, kuten Raamattu sen sanoo. Alue tuli uudelleen arabien mielenkiinnon kohteeksi, kun holokaustista selvinneille juutalaisille annettiin se takaisin YK:n julistuksella. Tässä on toteutunut ja toteutumassa Jumalan sana.