Jacob Friis ei aio tehdä Huuh­ka­jis­sa val­lan­ku­mous­ta – "P­ro­jek­ti on hyvin kiin­nos­ta­va."

Tanskalaisvalmentaja jättää Bundesliiga-pestin taakseen ja tarttuu Palloliiton tarjoamaan haasteeseen.

Helsinki
Jacob Friis on kautta aikojen toinen tanskalaisvalmentaja Suomen miesten jalkapallomaajoukkueessa. Työ alkaa tammikuun lopulla.
Jacob Friis on kautta aikojen toinen tanskalaisvalmentaja Suomen miesten jalkapallomaajoukkueessa. Työ alkaa tammikuun lopulla.
Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva

Suomen miesten jalkapallomaajoukkue siirtyy toista kertaa historiassaan tanskalaisen päävalmentajan alaisuuteen. Palloliitto kertoi maanantaina kiinnittäneensä Huuhkajien uudeksi päävalmentajaksi 48-vuotiaan Jacob Friisin, joka siirtyy tehtävään Saksan Bundesliigassa pelaavan Augsburgin apuvalmentajan paikalta.

Friisin sopimus jatkuu tulevien MM-karsintojen jälkeen EM-karsintoihin ja kattaa vielä mahdollisesti vuoden 2028 EM-lopputurnauksen.

Friis painotti Olympiastadionilla järjestetyssä julkistustilaisuudessa useaan otteeseen, että hän haluaa kehittää maajoukkueen päävalmentajana koko suomalaista jalkapalloa. Friisillä on Tanskan liigasta päävalmentajakokemusta kotikaupunkinsa seurasta Aalborgista 2018–2020 sekä Viborgista 2022–2023, ja Suomessakin tanskalaista kiehtoi joukkueen johtotehtävä.

– Olen todella otettu, että saan edustaa Suomen kaltaista maata ja olla maan parhaiden pelaajien päävalmentajana. Se on suuri kunnia. Kun sain ensimmäisen yhteydenoton Akilta (Hyryläiseltä, Palloliiton urheilutoimenjohtajalta), ymmärsin nopeasti, että tämä on hyvin kiinnostava pesti, Friis kuvaili.

Augsburgin apuvalmentajaksi Friis siirtyi loppuvuodesta 2023 maanmiehensä Jess Thorupin oikeaksi kädeksi. Tiedotustilaisuudessa punnittuja vastauksia antanut Friis antoi ymmärtää, ettei hän halunnut ohittaa Palloliiton tarjoamaa haastetta.

– Meillä on vain yksi elämä, ja elämässä on kyse valintojen tekemisestä, kun sellaisia tulee vastaan. Augsburgissa kyse oli kiinnostavasta projektista, ja sain siellä uudenlaisen kokemuksen. Nyt projekti on myös hyvin kiinnostava, kun pääsen päävalmentajana tekemään työtä maajoukkueen ja liiton kanssa. Se kiehtoo minua paljon, ja toivottavasti pystyn auttamaan Suomen maajoukkuetta, Friis sanoi.

Valmennusryhmää muodostetaan

Huuhkajien viime vuosi oli synkkä, ja surkeat tulokset johtivat lopulta marraskuussa Friisin edeltäjän Markku Kanervan potkuihin. Nyt Huuhkajien seuraaviin peleihin ei ole enää paljoa aikaa, sillä MM-karsinnat alkavat Malta- ja Liettua-vierasotteluilla jo 21. ja 24. maaliskuuta.

Palloliitolla ei ole vielä tietoa siitä, millaisen valmennusryhmän Friis haluaa koota maajoukkueessa ympärilleen.

– En halua tulla isoon organisaatioon ja repiä kaikkea vain auki. Jotkut asiat ovat toimineet liitossa hyvin, ja minun tehtävänäni on löytää asioita, joissa voimme kehittyä. Emme ole tekemässä vallankumousta, Friis muotoili.

Friis muistutti, että suomalaisessa jalkapallossa on tehty viime vuosina hyvää pelaajakehitystyötä. Tanskalainen kehaisi erikseen Mika Lehkosuota, joka luotsasi Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueen ensi kesän EM-kisoihin.

– Se (kisapaikka) on hieno saavutus. Euroopassa pelaa paljon nuoria suomalaisia pelaajia, Friis totesi.

Puolustuksen kautta?

Friisin uran väkevin työnäyte on vajaan kahden vuoden takaa, kun hän luotsasi piskuisen Viborgin Tanskan liigassa neljänneksi. Friis ei paljastanut tarkemmin, millaista jalkapalloa Huuhkajat hänen alaisuudessaan pelaa, mutta tanskalaisvalmentajan vahvuudet ovat aiemmin nojanneet tiiviiseen puolustukseen, tehokkaisiin keskityksiin ja vastahyökkäyksiin.

– Haluamme pilkkoa pelin eri vaiheisiin, ja sitten kyse on kontrollista pelin eri osa-alueilla. Alkupisteenä on aina me. Meidän on oltava tarkkoja, miten pelaamme pelin eri osa-alueilla, jotta saamme pelaajistamme parhaan irti.

Friis työskentelee Augsburgissa vielä ensi lauantain Bundesliiga-kierroksella ja aloittaa Huuhkajien päävalmentajana tammikuun lopulla. Friisin kolmilapsinen perhe aikoo muuttaa Saksasta Aalborgiin, joten päävalmentajalla on edessään paljon matkustelua.

Kuka?

Jacob Friis

– Syntynyt 11. joulukuuta 1976 Aalborgissa, Tanskassa

– Suomen jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja tammikuusta 2025 lähtien

– Valmennusura: 2003–2006 apuvalmentajana Aalborgin kakkosjoukkueessa, 2006–2008 apuvalmentajana Tigres UANL:ssä, 2008–2015 päävalmentajana Aalborgin alle 17- ja alle 19-vuotiaiden joukkueissa, 2015–2018 apuvalmentajana Aalborgissa, 2018–2020 päävalmentajana Aalborgissa, 2021–2022 päävalmentajana Tanskan alle 19-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueessa, 2022–2023 päävalmentajana Viborgissa, 2023–2025 apuvalmentajana Augsburgissa

– Koulutukseltaan opettaja

– Naimisissa, kolme lasta

– Oma pelaajaura päättyi loukkaantumiseen kaudella 2002–2003, pelasi Aalborgin kakkosjoukkueessa

– Eno Henning Jensen edusti pelaajaurallaan mm. Borussia Mönchengladbachia, Real Madridia, Ajaxia ja Tanskan maajoukkuetta ja voitti mm. kahdesti Saksan ja Espanjan mestaruuden

Poiminta

Möller Nielsenin jalanjäljissä

Jacob Friis on Suomen miesten jalkapallomaajoukkueen toinen tanskalainen ja yhdeksäs ulkomaalainen päävalmentaja.

– Ferdinand Fabra, Saksa, päävalmentajana 1936–1937

– Gabor Obitz, Unkari, 1939

– Axel Mårtensson, Ruotsi, 1945

– Kurt Weinreich, Saksa, 1955–1958

– Richard Möller Nielsen, Tanska, 1996–1999

– Roy Hodgson, Englanti, 2006–2007

– Stuart Baxter, Skotlanti, 2008–2010

– Hans Backe, Ruotsi, 2016

– Jacob Friis, Tanska, 2025–

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä