Jää­me­ren­tien mittava vesi- ja vie­mä­ri­ver­kos­ton sa­nee­raus käyn­nis­tyi So­dan­ky­läs­sä –  ve­den­ja­ke­lus­sa katkos kes­ki­viik­ko­na koko kes­kus­tan alueel­la

Sodankylän keskustassa on katkos talousveden jakelussa keskiviikkona 24. kesäkuuta. Katkos ajoittuu kello 13–19 väliselle ajalle.

Katkos liittyy mittavaan Jäämerentien vesi- ja viemäriverkoston saneeraustyöhön, joka aloitettiin heti elokuvajuhlien jälkeen.

Katkos vedenjakelussa pyritään pitämään mahdollisimman lyhyenä. Jeesiöjoen eteläpuolen sekä Kitisen itäpuolen alueella vedenjakelu toimii normaalisti.

-

Saneerauksessa uusitaan vesijohdot, viemärit ja tien pinnat sekä rakennetaan uudet hulevesilinjat välillä Toivonniementie–Unarintie.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä