Suomen Kuvalehdessä oli (33/2025) juutalaisuuteen kääntyneen Jussi Hanhivaaran tärkeä essee juutalaisuudesta ja Lähi-Idän ongelmasta. Hän käsittelee asiaa ennakkoluulottomasti ja päätyy siihen, että kahden valtion malli ei tule koskaan ratkaisemaan asiaa.
Toteutumiskelpoisempaa olisi tavoitella yhtä Palestiinan valtiota, jossa juutalaiset ja arabit eläisivät yhdessä.
Hanhivaara lainaa amerikanjuutalaista Peter Beinartia: ”Israelin valtiosta on tullut monille juutalaisessa maailmassa (ja myös laajalti kristillisessä oikeistossa) auktoriteetti, jota kohtaan osoitettu ehdoton lojaalius lähentelee – jos ei jo ole – epäjumalanpalvontaa. Suurimmassa osassa juutalaista maailmaa juutalaisvaltion torjuminen on suurempaa vääräuskoisuutta kuin itse juutalaisuuden hylkääminen.”
Beinart huomauttaa, että Israelin olemassaolon oikeuden täytyy riippua siitä, miten se käyttäytyy. ”Valtion kohteleminen jumalana on erittäin pelottavaa.”
Jos valtio asetetaan sen hallinnon alla elävien ihmisten edelle, valtiosta on Beinartin mukaan tullut Jumalan korvike. Siitä ei seuraa mitään hyvää.