Inarin SM-hiih­dot hui­pen­tu­vat ku­nin­kuus­mat­koi­hin maail­man vaa­ti­vim­mal­la ladulla – lue mitä hiih­tä­jät ajat­te­le­vat radasta ennen start­tia

Sairastelusta kärsinyt Johanna Matintalo osallistuu sittenkin, vaikka hän ilmoitti lauantaina, ettei hiihdä kuninkuusmatkaa.

Inarin Yrityksen Topias Kemppi neuvoo lähtemään sunnuntain 50 kilometrille rauhallisesti.
Inarin Yrityksen Topias Kemppi neuvoo lähtemään sunnuntain 50 kilometrille rauhallisesti.
Kuva: Pekka Aho

Inarin SM-hiihdot huipentuvat sunnuntaina kuninkuusmatkoihin perinteisellä hiihtotavalla väliaikalähdöllä. Naiset sivakoivat heti aamutuimaan Juutuanvaarassa 30 kilometriä ja miehet iltapäivän puolella 50 kilometriä, josta käytetään hiihtopiireissä nimitystä Juutuanvaaran vala.

Suomen mestaruudet ratkotaan Juutuanvaaran 10 kilometrin kisaladulla, jolla on korkeuseroa peräti 158 metriä.

Hyvää juhannusta!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä