Iko­ni­nen ämpäri hou­kut­te­li satoja ihmisiä Tok­man­nin ava­jai­siin Ro­va­nie­mel­lä – "Äm­pä­rin jo­not­ta­mi­nen on pe­ri­suo­ma­lai­nen ilmiö", sanoo kult­tuu­ri­his­to­rian tutkija

Halpakauppaketju Tokmanni avasi torstaina uuden myymälän kauppakeskus Revontulessa Rovaniemellä. Jonossa oli jo pari sataa ihmistä, kun ovet avattiin yhdeksältä.
Halpakauppaketju Tokmanni avasi torstaina uuden myymälän kauppakeskus Revontulessa Rovaniemellä. Jonossa oli jo pari sataa ihmistä, kun ovet avattiin yhdeksältä.
Kuva: Anssi Jokiranta

Uuden Tokmannin avajaiset vetivät kauppakeskus Revontuleen satoja ihmisiä torstaiaamuna Rovaniemellä.

Kauppakeskuksen käytävälle alkoi kertyä jonoa jo kahdeksan aikaan aamulla. Jonossa oli pari sataa ihmistä, kun Tokmanni avasi ovensa yhdeksältä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä