Tilaajille

"Ih­mi­set olivat sa­man­lai­sia sää­tä­jiä kuin mekin, tekivät ty­pe­ryyk­siä ja tap­pe­li­vat" – Mia Meri hyppäsi oh­jel­moin­ti­alal­ta mui­nai­seen Egyp­tiin, ja sitten kutsui Amos Rex

Egyptologi Mia Merillä oli lapsena mielikuvitusolentona muumioinnin jumala. Nyt Meri on ollut suunnittelemassa Amos Rexiin Egypti-näyttelyä, jossa on oikeita muumioita, arkkuja ja kanooppeja, joihin vainajan sisäelimet laitetaan ennen muumiointia.

Mia Merin suosikkipatsas näyttelyssä on leijonakuningatar Sekhmetin patsas.´Se on kulkutautien ja tuhon, mutta myös paranemisvoiman jumalatar. Eli kuvaava tähän aikaan.
Mia Merin suosikkipatsas näyttelyssä on leijonakuningatar Sekhmetin patsas.´Se on kulkutautien ja tuhon, mutta myös paranemisvoiman jumalatar. Eli kuvaava tähän aikaan.

Egyptologi Mia Meri on innoissaan. Hän arvelee, että muinaisen Egyptin tiedon jumala Thoth on kuullut häntä. Vuorokauden sisällä alkuvuonna 2019 hänet pyydettiin sekä mukaan suunnittelemaan Amos Rex -museon Egypti-näyttelyä että kirjoittamaan kirja faraonisesta Egyptistä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä