Suomen miesten jalkapallomaajoukkueen päävalmentajalla Markku Kanervalla on ollut viime torstaisesta EM-jatkokarsintojen Wales-tappiosta jo aikaa analysoida häviön syitä. Viisastenkiveä ei parempaa tulevaisuutta varten ole löytynyt.
Huuhkajat on Kanervan 2016 joulukuusta alkaneella päävalmentajakaudella ollut haavoittuvainen erikoistilanteissa. Niissä torstaina Cardiffissa 1–4 hävinnyt Suomi oli Walesia vastaan vaikeuksissa.
– Erikoistilannemaaleja meni omiin kaksi. Meillä ei ole erityisen kookas joukkue, Kanerva ruotii Suomen pelaajamateriaalia.
Vauhtisokeus vaanii
Kanerva oli 2010-luvulla pitkään jonotuslistalla Suomen päävalmentajaksi. Hän on saanut Huuhkajien alamäkeen kääntyneen tuloskäyrän takia kontolleen kosolti kirpeää kritiikkiä.
Kanervan sopimus Palloliiton kanssa ulottuu ensi syksyn Kansojen liigan otteluihin saakka.
– Sopimus on päällä, pyrin vaikuttamaan niihin asioihin, joihin pystyn vaikuttamaan, päävalmentaja kertoo.
Hän luotsasi Suomen miehet ensimmäistä kertaa maan jalkapallohistoriassa arvokisoihin, vuonna 2021 pelattuun EM-lopputurnaukseen. Vaikka Wales ei ollut karsintavastustajana Euroopan eliittiä, Huuhkaja-faneilla on kuka ties ollut silmäkulmassaan katteetontakin optimismia.
– Optimismi on aina hyvästä, mutta realismikin on tarpeen. Realismi pitää säilyttää, Kanerva muistuttaa.
– Olemme menestyneet sen verran hyvin, että odotusarvot ovat nousseet, Kanerva lisää.
Hän on keskustellut päävalmentajatilanteestaan Palloliiton puheenjohtajan Ari Lahden kanssa.
– Puhumme asioista tarkemmin pääsiäisen jälkeen, Kanerva valistaa.
Viro on kurinalainen
Huuhkajat kohtaa tiistaina Helsingissä Olympiastadionilla Viron. Vastakkain kilpailullisesti merkityksettömässä maaottelussa on kaksi pettynyttä joukkuetta, sillä myös Viro hävisi EM-jatkokarsintaottelunsa, Puolalle rökälelukemin 1–5.
Suomen saldo Viroa vastaan vuodesta 1920 näyttää maaotteluissa 17:ää voittoa, kymmentä tasapeliä ja yhdeksää tappiota. Viime kohtaamisessa Huuhkajat sai Olympiastadionilla siipeensä kesäkuun alussa 2021 Helsingissä 0–1.
– Viro on ollut meille hankala vastustaja. Se on kurinalainen ja yhtenäinen joukkue, Kanerva muistuttaa.
Ennen Kansojen liigan syyspelejä Suomi kohtaa kesäkuussa maaotteluissa Portugalin ja Skotlannin.