Kävin äänestämässä kevään vaaleissa, kuten olen tehnyt kaikissa vaaleissa aiemminkin – niin kunta-, alue- ja euro- kuin seurakuntavaaleissakin. Äänestyspaikkani oli Rovaniemen Ylä-Kemijoen koulu.
Alkutoimet menivät tuttuun tapaan. Kun olin ensimmäisenä paikalla sain tarkastaa ja todeta uurnan tyhjäksi, kuten sääntö sanoo. Sen jälkeen henkilöllisyyteni todettiin ja sain vaaliliput. Tähän asti kaikki meni kuten ennenkin.
Lippujen uurnaan pudotuksen jälkeen kysyin leimamieheltä, että miksi uurnan vieressä ei ole eri virkailijaa, jonka tehtävänä on huolehtia pahvilevyn avulla uurnan avaamisesta ja sulkemisesta silloin kun ketään ei ole leimauspaikalla.
Mitäpä leimamies vastasi? Nostautti uurnan kantta ja totesi, että onhan siinä tämä. Mielestäni tuollainen käytös oli alta lipan. Oliko peräti vaalisääntöjen rikkomista?
Haluan ehdottomasti vastauksen kyseiseen kysymykseen kyseisen vaalilautakunnan puheenjohtajalta. Jos olen hänen mielestään pikkusielu pilkunviilaaja, senkin saa sanoa – kuitenkin ystävyydellä.