Hil­lan­kuk­kaa on Lapissa run­saas­ti, mutta kai­kis­ta kukista ei kehity marjaa – sor­mel­la ko­kei­le­mal­la sel­viää, löy­tyy­kö kukasta mykyrä

Hillankukkia on tänä kesänä runsaasti ympäri Lappia, mutta varsinaisen marjasadon koko selviää vasta tulevien viikkojen aikana.

Hilla kukkii Lapissa nyt runsaana, mutta lopullisesta sadosta saadaan vihiä vasta lähiviikkojen aikana.
Hilla kukkii Lapissa nyt runsaana, mutta lopullisesta sadosta saadaan vihiä vasta lähiviikkojen aikana.
Kuva: Iiro Kerkelä

Ranualainen hillatohtori Reijo Sääskilahti on jo käynyt kuikuilemassa tulevaa hillasatoa. Hänen mukaansa osa Ranuan hilloista on jo tupella.

– Tässä vaiheessa näyttää oikein hyvältä. Kukkia on paljon ja pölyttäjiä on riittänyt, Sääskilahti virkkaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä