Uutinen Siperian vankileirillä kuolleesta Aleksei Navalnyistä (1976-2024) koskettaa. Tätä on valitettavasti osattu pelätä ja odottaa.
Naapurimaan hirmuhallitsija on saavuttanut sen, mitä he yrittivät aikaisemmin myrkyttämällä. Ainoa mikä lohduttaa on vanha totuus "Oikeamielisyyttä ei voi tappaa".
"Virallinen" kuolinsyytutkimus tullee aikanaan kertomaan luonnollisesta kuolemasta ilman väkivaltaa. Navalnyi on vangittu ja tuomittu keinotekoisin syin ja viety epämääräisiin vankilaoloihin Siperiaan.
Ei siellä luonnollista kuolemaa edes ole. Hän kuoli valtioväkivallan seurauksena.
Yhdysvaltalainen vapaustaistelija Martin Luther King totesi aikanaan, että "Ihmiskunnan suurin tragedia ei ole pahojen ihmisten pahuus, vaan hyvien ihmisten hiljaisuus". Voi hyvät ihmiset sentään – puhukaa ja kirjoittakaa.