kolumni: Kan­nat­taa­ko päih­teis­tä kertoa lää­kä­ril­le?

pääkirjoitus: Saa­me­lais­pa­lis­kun­tien enem­mis­tön lähtö Pa­lis­kun­tain yh­dis­tyk­ses­tä on kova isku po­rol­lis­ten edun­val­vo­jal­le – mitä läh­ti­jät vies­ti­vät teol­laan?

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

"Ha­lu­sin val­mis­taa vaat­tei­ta joista itse pidän"

Sodankyläläinen Santeri Lintula valtakunnalliseen Uskalla Yrittää -finaaliin ideoimansa katuvaatemerkin kera.

Kun sodankyläläinen Santeri Lintula huomasi, ettei streetwear-vaatteissa ollut hänelle mieluista valikoimaa, alkoi hän kehitellä mielessään oman vaatemerkin perustamista. Nyt nuorukainen on edennyt tuoreen yrityksensä, Salstreet NY:n kanssa valtakunnallisen Uskalla Yrittää -kilpailun finaaliin.

Uusi yrittäjä katsoo jo rohkeasti huhtikuussa olevaa finaalia kauemmas, sillä hänen tavoitteenaan on kansainvälinen yrittäjyys.

– Tällä hetkellä ostan kotimaisilta valmistajilta kierrätyskuiduista valmistettuja huppareita ja T-paitoja, joihin on brändätty minun yritykseni logot ja printit, jotka olen itse suunnitellut. Tulevaisuudessa haluan laajentaa yritystoimintaani myös tuotteiden valmistukseen.

Lintula opiskelee Ammattiopisto Lappiassa Torniossa liiketoimintaa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.