Hal­li­tus päätyi ki­ris­tä­mään veroja suun­ni­tel­tua enemmän – ­Suo­men Yrit­tä­jät huo­lis­saan, SYL tyr­mis­ty­nyt

Säästötoimet osuvat opiskelijoista eläkeläisiin ja makeisista tupakkaan.

Helsinki

Hallitus päätti tiistaina mittavista uusista säästötoimista ja veronkorotuksista ensi vuodelle.

Noin puolet hallituksen toimista on menoleikkauksia ja puolet veronkorotuksia, yhteensä vajaan kolmen miljardin edestä. Verotoimien vaikutus julkiseen talouteen on 1,4 miljardia euroa.

Hallitus arvioi alun perin karkeasti, että se tekisi kahden miljardin edestä leikkauksia ja miljardin edestä veronkorotuksia.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) perusteli suurempia veronkorotuksia tiedotustilaisuudessa sillä, että menoleikkauksissa ollaan jo "laarien pohjalla".

– Jos olisimme vielä jatkaneet menoleikkauksia, olisimme menneet vielä syvemmälle hyvinvointiyhteiskuntaan.

Orpo kuvasi päätöksiä raskaiksi mutta välttämättömiksi.

Suomen Yrittäjät: Moni voi joutua laittamaan pillit pussiin

Suurin yksittäinen päätös veropuolella on yleisen arvolisäverokannan korotus 1,5 prosenttiyksiköllä 25,5 prosenttiin. Valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) mukaan hallitus on päässyt yhteisymmärrykseen siitä, että arvonlisäveroa nostetaan jo tänä vuonna.

Suomen Yrittäjät sanoi arvolisäveron noston iskevän kipeästi moniin yrityksiin. Yrittäjien mukaan korotus on liian suuri.

– Korotus vaikeuttaa monen yrityksen elämää, koska monet eivät pysty viemään sitä hintoihinsa. Moni voi joutua laittamaan pillit pussiin, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoi tiedotteessa.

Lisäksi kahden ylimmän tuloluokan eli kaikkein vauraimpien verotus kiristyy, kun ansiotuloverotuksen indeksitarkistus jätetään vuonna 2025 tekemättä.

Eläketulovähennystä kiristetään siten, että pienempien eläkkeiden verotus ei kiristy. Eläketulon verotuksen kiristys kohdistuu 23 000–57 000 euroa vuodessa eläkettä saaviin. Hallituksen mukaan veronkorotuksen alle jää noin puolet eläkeläisistä.

Orpon mukaan eläketulovähennyksen kiristys on maltillinen. 30 000 euroa vuodessa saavalle vaikutus noin sata euroa vuodessa, Orpo sanoi.

Kotitalousvähennystä supistetaan puolestaan 100 miljoonalla eurolla.

Verokorotuksia tulee myös muun muassa makeisiin, suklaaseen ja tupakkaan.  Väkevien alkoholijuomien alkoholivero sidotaan kuluttajahintaindeksiin.

Pääministeri Petteri Orpo kuvasi päätöksiä raskaiksi mutta välttämättömiksi. Vierellä valtiovarainministeri Riikka Purra.
Pääministeri Petteri Orpo kuvasi päätöksiä raskaiksi mutta välttämättömiksi. Vierellä valtiovarainministeri Riikka Purra.
Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva

SYL: Ei vittu taas

Myös opiskelijoihin on kohdistumassa säästöjä.

Ammatillisen koulutuksen rahoitusta vähennetään aikuisten, jo toisen asteen ammatillisen tutkinnon tai korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden ammatillisesta koulutuksesta. Opiskelijat palautetaan yleisestä asumistuesta opintotuen asumislisän piiriin elokuussa 2025.

Opintotuen asumislisän tasoa korotetaan suhteessa vuoden 2017 tasoon.

Suomen ylioppilaskuntien liitto (SYL) kertoi olevansa tyrmistynyt hallituksen päätöksestä poistaa opiskelijoilta oikeuden yleiseen asumistukeen. SYL lähetti asiasta tiistaina tiedotteen otsikolla "Ei vittu taas". Liiton mukaan päätös voi tarkoittaa opiskelijan saamaan tukeen jopa tuhansien eurojen leikkausta vuodessa.

Lasten ja nuorten terapiatakuun voimaantuloa siirretään neljällä kuukaudella alkamaan ensi vuoden toukokuussa sujuvan toimeenpanon varmistamiseksi.

Talous voi kääntyä kasvuun

Hallitus arvioi tiedotteessaan, että vaimea talouskasvu ja heikko työllisyyden kehitys pitävät verotulojen kasvun hitaana vielä tänä vuonna.

Talouden odotetaan kuitenkin kääntyvän ensi vuonna kasvuun, kun inflaation hidastuminen ja korkojen kääntyminen laskuun yhdessä kohtuullisen hyvän tulokehityksen kanssa lisäävät kotitalouksien käytettävissä olevia tuloja ja kulutusta.

Ilmoita asiavirheestä