Haa­pa­ran­ta ostaa ta­kai­sin "kuo­pan" – Barents Cen­te­rin to­teu­tu­ma­ton tarina jätti vuo­si­kym­me­nes­sä jäl­keen­sä vain tör­röt­tä­vät koe­paa­lut

Haaparannan kunta hankkii takaisin valtakunnanrajalla Victoriantorin viereisen "kuopan" tontit.

Viralliselta nimeltä Patan 1 ja Patan 2 ovat olleet viimeksi Destination Gränsstaden AB:n konkurssipesällä, jota hoitaa Ackordcentralen.

Haaparannan kaupunki myi kiinteistöt vuonna 2014 Destination Gränsstaden AB:lle 5,2 miljoonalla eurolla, mutta suunniteltu Barents Center -projekti ei ole toteutunut.

Nyt kiinteistöt myydään ja ne palautuvat kunnan omistukseen noin 3,6 miljoonan kruunun hinnalla (noin 310 000 euroa), kerrotaan Haaparannan tiedotteessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä