Tilaajille

Eväs­lei­pä voi kantaa af­rik­ka­lais­ta si­ka­rut­toa – Maa- ja met­sä­ta­lous­mi­nis­te­riö: "Ti­lan­ne on vaikea"

Afrikkalainen sikarutto pelottaa Euroopassa ja maailmalla, koska tehokkaasti sikoja tappavaa virusta ei ole helppo nujertaa. Maa- ja metsätalousministeriön mukaan virus on EU:lle uhka.


Jos afrikkalainen sikarutto tarttuu kesysikaan, kaikki tilan siat tulee tappaa ja ruhot hävittää. Arkistokuva.
Jos afrikkalainen sikarutto tarttuu kesysikaan, kaikki tilan siat tulee tappaa ja ruhot hävittää. Arkistokuva.
Kuva: JULIEN WARNAND

Maailman eläintautijärjestö OIE tiedotti viime viikolla, että neljännes maailman kaikista sioista voi kuolla afrikkalaiseen sikaruttoon. Maailmalla pelätään taloudellista suurkatastrofia.

Maa- ja metsätalousministeriön eläin- ja kasvinterveyden yksikön neuvotteleva virkamies Katri Levonen kertoo, että afrikkalainen sikarutto on EU:lle uhka ja että Euroopan hälytystila on sen suhteen korkea.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä