Eu­roo­pan mestari Topi Rai­ta­nen on heti iskussa – ton­ni­vi­to­sen ennätys koheni Karls­ru­hes­sa

Karlsruhe
Topi Raitanen aloitti kisakauden ennätysvauhdilla.
Topi Raitanen aloitti kisakauden ennätysvauhdilla.
Kuva: NOUSHAD THEKKAYIL

Estejuoksun Euroopan mestari Topi Raitanen avasi kilpailukautensa ennätysvauhdilla lauantaina Saksan Karlsruhessa. Raitanen sijoittui 1 500 metrin kilpailun erien yhteisajoissa kymmenenneksi kauden kotimaisella kärkiajalla 3.38,47, jolla hän kohensi ennätystään sekunnin sadasosan.

Aiemman ennätyksensä 3.38,48 Raitanen juoksi kesäkuussa 2021 Jyväskylässä.

Belgialainen Jochem Vermeulen kiri Karlsruhen tasaisen kilpailun voittoon ajalla 3.35,80. Norjan Narve Gilje Nordås oli toinen ajalla 3.35,91 ja Belgian Ruben Verheyden kolmas ajalla 3.36,13. Joonas Rinne oli erien yhteisajoissa 14:s ajalla 3.39,48.

Raitanen jäi pois maastojuoksun SM-kilpailuista ja aloitti kilpailukautensa ratajuoksulla. Ensimmäisen estekilpailunsa hän aikoo juosta Norjassa 3. kesäkuuta. Kesäkuussa hän osallistuu myös Paavo Nurmen kisoihin Turussa.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä