Espanja on kukistanut jalkapallon miesten EM-turnauksen neljännesvälierissä Kroatian 5–3. Kööpenhaminassa pelatun kamppailun ratkaisu nähtiin jatko-ottelussa.
Avausmaalin nähtiin, kun Espanjan Pedri antoi 20. minuutilla syötön kohti omaa maaliaan. Maalivahti Unai Simon oli huolimaton, ja pallo meni maaliin. Osuma merkittiin Pedrin omaksi maaliksi. Pablo Sarabia laukoi irtopallosta tasoituksen 38. minuutilla.
Toisella puoliajalla Cesar Azpilicueta ja Ferran Torres veivät Espanjan 3–1-johtoon. Mislav Orsic viimeisteli maalinedusruuhkasta 2–3-kavennuksen 85. minuutilla. Mario Pasalic pukkasi lisäajalla tasoituksen.
Jatko-ottelussa Alvaro Morata ja Mikel Oyarzabal laukoivat Espanjan 5–3-voittoon. Espanja kohtaa puolivälierissä Ranskan tai Sveitsin.