Pelastushelikopteri Aslakin toiminta on ollut korvaamaton apu koko Lapin alueella tapahtuvaan pelastustoimintaan liittyen. Viime vuonna pelastustehtäviä tehtiin 16 eri kunnan alueella ja pelastettavat olivat kotoisin ympäri Suomea. Kaikki tehtävät tulivat hätäkeskukselta, joten kysymyksessä oli aina kova ja aito pelastustehtävä.
Toiminnan jatko on vaakalaudalla, koska sisäministeriö ei ole suostunut maksamaan kaikkia toimintaan liittyviä lentoja viime vuodelta vedoten Lapin hyvinvointialueen (Lapha) vastuuseen osasta lentoja.
Erinäköisiä neuvotteluja on käynnissä. Toiveenani on, että valtio ottaisi vastuun tämän toiminnan jatkumisesta puoliväliriiheen liittyvissä tarkasteluissa.
Mikäli valtio ei anna Aslakille rahoitusta, Laphan tulee varmistaa toiminta. Kysymys ei loppujen lopuksi ole kovin suurista rahoista, sillä esimerkiksi viime vuoden pelastustehtävien laskut voitaisiin kuitata lähes kokonaan siten, että puolueet luopuisivat niille jaettavista ryhmärahoista eli puoluetuista.
Lisäksi Lapha perii Aslakilta 150 000 euroa vuodessa siitä, että se osoittaa pelastajat Aslakin tehtäviin. Laphan tulee luopua näistä perimisistä, sillä on kaikkien etu, että nämä pelastajat pääsevät tehtäviinsä sen vaatimalla tavalla.
Jos Aslak ei lennä jatkossa, pelastajat siirtyvät tehtäviin autoilla, mönkijöillä, kelkoilla ja kävelemällä. Pelastushelikopteri tarvitaan jatkossakin ja sen eteen on tehtävä töitä niin maakunnallisesti kuin valtakunnallisestikin.