Keminmaan terveyden edistämisen työryhmä on tiedustellut Keminmaassa toimivien kauppiaiden kantaa energiajuomien myynnin lopettamisesta alle 16-vuotiaille Keminmaan kunnassa toimivissa myyntipisteissä. Tiedustelu kauppiaille sai alkunsa Minna Lehtovären ym. valtuustoaloitteesta: Energiajuomille K 16-rajoitus Keminmaassa.
Seitsemän kauppiasta otti aloitteesta kopin. Nämä kauppiaat ovat: K- Citymarket Keminmaa, K- Market Lautia, K- Market Pörhölankanqas, Sale Keminmaa, Savotan Sanni, Neste Tupasvilla ja Teboil Keminmaa. Keminmaassa on myös myyntipisteitä, jotka eivät myy ollenkaan energiajuomia tai eivät myy ollenkaan alle 18-vuotiaille mutta pitävät energiajuomien myyntirajoitusta K-16-vuotiaille hyvänä asiana. Näitä myyntipisteitä ovat: Ravintola Mori, Hillen grilli, ravintola Hillen Helmi/ Bar Hämylä ja Käpylä.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos on heittänyt asiasta myös haasteen kaupoille: Ei myydä energiajuomia lapsille.
Terveyden ja hyvinvointilaitoksen mukaan vastuu lasten terveydestä ja hyvinvoinnista on vanhempien lisäksi yhteiskunnan kaikilla aikuisilla, erityisesti päättäjillä sekä elinkeinoelämän ja kaupan alalla toimivilla. Useat kaupat ovatkin alkaneet noudattaa suositusta ja rajoittaa energiajuomien myyntiä lapsille.