"En ui koskaan yksin avo­ve­sis­sä" – kaik­kien aikojen me­nes­ty­nein suo­ma­lais­ui­ma­ri Jani Sie­vi­nen tun­nus­taa, että luon­non­ve­det kau­his­tut­ta­vat

Maailmanmestari ja olympiamitalisti kokeili miltä tuntuu uida puolitoista kilometriä Kemijoessa.

Jani Sievinen ui avovesillä kokemusten perässä.
Jani Sievinen ui avovesillä kokemusten perässä.
Kuva: Pekko Korvuo

Kaikkien aikojen menestynein suomalaisuimari Jani Sievinen on polskinut altaassa 41 000 kilometriä eli maapallon ympärysmitan verran, mutta luonnonvesi on entisille huippu-urheilijalle edelleen jännittävä elementti.

– En mene koskaan yksin uimaan avovesiin. Tuntuu kauhistuttavalta uida pimeässä vedessä. Aina pitää olla joku kaveri mukana, yli 30 arvokisamitalia saavuttanut Sievinen, 52, tunnustaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä