Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Eh­dok­kaal­ta: Jul­kis­ten sote-pal­ve­lui­den puo­les­ta

Sote-palvelut pystyy tuottamaan laadukkaimmin ja halvimmin julkisina, koska rahaa tarvitaan vain todellisiin menoihin, kuten tiloihin, laitteisiin henkilökunnan palkkaukseen, koulutukseen ja työnohjaukseen. On myös mahdollista luoda joustavaa ja tarkoituksenmukaista yhteistyötä eri palveluiden välillä ilman turhia byrokraattisia esteitä. Lisäksi palveluiden demokraattinen valvonta on helpompi.

Läheltä olen nähnyt kun Länsi-Pohjan keskussairaala yksityistettiin. Se tapahtui niin hiljaisesti, että kuntalaiset havahtuivat vasta viime metreillä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi