Tilaajille

Dong-Hoon Hanista ei tul­lut­kaan ka­to­lis­ta pappia, sillä rakkaus naiseen ja oop­pe­raan muut­ti­vat suun­ni­tel­mia

Suomen kansallisoopperan kuoron bassoihin lukeutuva Dong-Hoon Han asuu perheineen Rovaniemellä ja suunnittelee uuteen kotikaupunkiinsa katuoopperahanketta. Eteläkorealaisella on takanaan pitkä matka napapiirille.

Katolinen pappi ei voi mennä naimisiin. Se oli fakta, jonka äärelle eteläkorealainen Dong-Hoon Han joutui pysähtymään parikymppisenä, opiskeltuaan teologiaa yliopistossa muutaman vuoden ajan.

Rakastuminen naapurintyttöön, Etelä-Korealle kuuluvalla Jejun saarella asuvaan Kimiin romutti haaveet papin urasta.

– Se oli kotikylässäni iso juttu. Suhtautuminen oli todella negatiivista. Vaikka kaikki tunsivat Kimin ja pitivät hänestä, lähipiirini yritti saada minut palaamaan teologian opintojen pariin, Han kertoo.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä