Kestävyysjuoksija Camilla Richardsson ylsi perussuorituksella minimitavoitteeseensa Espoon gp-kisoissa. Richardsson arveli etukäteen 5 000 metrin EM-rajan 15,25,00 liian ankaraksi tavoitteeksi tässä vaiheessa kautta, mutta lähti rikkomaan ennätystään ja se onnistui.
Richardsson sijoittui vitosella toiseksi ajalla 15.36,96 ja kohensi kuudella sekunnin sadasosalla lähes kolme vuotta vanhaa ennätystään.
– Ennätys on aina ennätys. Ja tämä juoksu oli vain peruspäivän perussuoritus. Vanha ennätys oli silloiseen kuntoon nappijuoksu, mutta tämä on mielestäni nykyisen perustasoni suoritus, Richardsson kertoi.
Richardsson koki matkavauhdin helpoksi. Valmentajansa Jukka Keskisalon kanssa hän on kuitenkin rakentanut kuntoaan niin, että vauhdin pitäisi vielä parantua.
– Pystyn varmasti parempaan, jos pääsen EM-kisoihin. Tämä lupaa parempaa, koska valmentaja uskoo siihen, että kilpailukuntoa rakennetaan kilpailemalla pikkuhiljaa.
Vitosen EM-rajaa Richardssonin on enää vaikea jahdata. Hän juoksee Kuortaneen juhannuskisoissa rankingpisteitä 3 000 metrillä, eikä Oulun rankingkisoissa ole tarjolla riittävän vauhdikasta vetoapua.
Richardsson pyrkii Münchenissä 15.–21. elokuuta järjestettäviin Euroopan mestaruuskilpailuihin sekä 5 000 että 10 000 metrillä.
Krista Tervo heitti 72,73
Krista Tervo voitti naisten moukarinheiton komealla tuloksella 72,73. Kolmannella kierroksella syntynyt heitto on Tervon uran kolmanneksi pisin.
Tervo heitti Suomen ennätyksen 74,40 maaliskuussa.
Elina Lampela ja kautensa aloittanut Wilma Murto ylittivät naisten seiväskilpailussa riman korkeudesta 450 ja jakoivat kisan voiton. Lampelan kilpailu päättyi kyyneliin, kun hyppääjä satutti jalkaansa. Kolmanneksi sijoittunut Saga Andersson sivusi ennätystään 445.
Annimari Korte keskeytti juoksunsa naisten 100 metrin aidoissa.