Bri­tan­nia ja Irlanti sekä Turkki ja Italia EM-isän­nik­si

Nyon

Britannia ja Irlanti järjestävät jalkapallon vuoden 2028 miesten EM-lopputurnauksen. Italia ja Turkki puolestaan isännöivät vuoden 2032 EM-kisoja.

Kummassakaan tapauksessa muita hakijamaita ei ollut, mutta järjestäjävalinta vaati Euroopan jalkapalloliiton Uefan virallisen hyväksynnän. Uefa nimesi Britannian ja Irlannin sekä Italian ja Turkin EM-järjestäjiksi tiistaina Sveitsissä pitämässään kokouksessa.

Turkki vetäytyi viime viikolla vuoden 2028 EM-kisojen hakuprosessista, mikä avasi tien Britannian ja Irlannin valinnalle. Britannia ja Irlanti puolestaan luopuivat suunnitelmistaan hakea vuoden 2030 MM-kisoja.

Kansainvälinen jalkapalloliitto Fifa ilmoitti viime viikolla, että Marokko, Espanja ja Portugali järjestävät vuoden 2030 MM-kisat. Lisäksi yksittäiset MM-ottelut on määrä pelata Uruguayssa, Argentiinassa ja Paraguayssa.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä