Ari-Pek­ka Liuk­ko­nen pal­jas­taa 50 metrin va­paa­uin­nin raas­ta­van luon­teen – outo lakki tai ui­ma­la­sit voivat pilata suo­ri­tuk­sen

Uinnin räväkimmän lajin Euroopan mestari rakentaa huolellisesti paluuta parhaalle tasolleen.

Helsinki
Ari-Pekka Liukkonen rakentaa kuntoa sillä silmällä, että valmis palaamaan uudestaan huippulle.
Ari-Pekka Liukkonen rakentaa kuntoa sillä silmällä, että valmis palaamaan uudestaan huippulle.
Kuva: Uimaliitto

Vapaauimari Ari-Pekka Liukkonen aloittelee pitkien ratojen kilpailukautta vahvassa kunnossa. Alla on repaleisen viime kauden jälkeen toteutettu jykevä peruskuntokausi, ennätyksiin kehittynyttä voimaharjoittelua ja huippuvauhtisia vetoja. Jäljellä on kisasuorituksen virittely päälajissa eli 50 metrin vapaauinnissa.

Liukkonen, 34, rakentaa Marko Malvelan valmennuksessa paluuta tasolle, jossa hän saavutti Euroopan mestaruuden vuonna 2021 ja ui ennätyksensä 21,58 vuonna 2017.

Liukkonen tietää kokemuksesta, mitä huipputulos häneltä edellyttää.

– Tässä lajissa veden vastus on vauhdin takia kova, erot hyvin pienet ja huippu-uimareiden kapasiteetit hyvin lähellä toistaan. Se korostaa taidon merkitystä. Suoritus pitää rakentaa fiksusti, taitavasti ja tehokkaasti virheet välttäen, Liukkonen selittää.

Lyhimmällä vapaauintimatkalla uimari ajattelee kiihdyttävänsä kohti maalia. Tosiasiassa vauhti on startin jälkeen suurimmillaan ja hidastuu kohti maalia.

Veden vastuksen takia vauhtia ei voi kiihdyttää, joten jokainen virhe kumuloituu kohti käden lyöntiä maalikaakeliin.

Välineet voivat ratkaista

Urheilijat korostavat mielellään lajinsa "herkkyyttä". Liukkonen todistaa 50 metrin vaparin herkkyyden uimalakin ja uimalasien avulla.

– Pidemmillä uintimatkoilla voi kärjistäen sanoa, että kaikki on kunnossa, kunhan laseihin ei mene vettä ja lakki pysyy päässä, Liukkonen aloittaa.

Hätäisimmällä uintimatkalla lasit tai lakki voivat ratkaista voiton, mitalin tai finaalipaikan. Kyse on sekunnin sadasosista.

– Käytän kaikissa kisoissa, myös arvokisoissa, oman välinevalmistajani lakkia, Liukkonen jatkaa.

– Kilpailevan valmistajan lakki on sen verran paksumpi, etten tunne sillä yhtä tarkasti pintautumista. En tunne sillä yhtä hyvin, milloin pää rikkoo vedenpinnan, enkä sitten tiedä yhtä tarkasti, missä kohtaa alan tehdä pintautumista käsillä.

Peräti 208-senttinen ja pitkäraajainen Liukkonen on yhtä tarkka uimalaseistaan.

– Pitää käyttää aina samanmallista linssiä, koska maaliintulo pitää ajoittaa pitkien käsieni takia kaukaa ja tarkasti. Jos linssi taittaa valoa pikkusen eri tavalla, maaliintulon arvioi helposti väärin. Se maksaa äkkiä kymmenyksiä.

Raivostuttavaa tarkkuutta.

– Päinvastoin, tämä on oikeastaan yksi lajin hienouksista. Asioita pitää hioa syvemmin, kun yrittää löytää juttuja, jotka vaikuttavat tulokseen, Liukkonen hymyilee.

Liukkonen keskittyy kierroksiin

Liukkonen ja Malvela ovat rakentaneet 50 metrin vaparin huippusuoritusta vastaavalla tarkkuudella.

– Uinnin alussa pitää saada kierrokset (frekvenssi) ylös, sitten vetoihin pituutta, keveyttä ja rentoutta, Liukkonen tiivistää 50 metrin uintisuorituksen.

Hyvässä Liukkosen uinnissa frekvenssi (vedot/minuutti) on alussa vähintään 63 ja säilyy lopussa 55–58 välillä.

– Parhaimmillaan se saisi olla alussa 65–68 ja pysyisi ainakin 35–40 metriin yli 60:ssa. Eikä sen ylläpito saisi olla lopussa liikaa pois vetopituudesta, Liukkonen tarkentaa.

– Minulla vetopituus on lähtökohtaisesti hyvä. Haaste on lähinnä siinä, että saan uintiin riittävästi kierroksia.

Liukkonen tietää, että unelmat ovat edelleen hänen pitkien raajojen ulottuvilla. 25 metrin vedot ovat sujahtaneet harjoituksissa alle yhdeksän sekunnin, mikä on onnistunut häneltä viimeksi ennätysvuonna 2017.

"Piikki" ei taittunut yhtä vauhdikkaasti edes Euroopan mestaruuteen huipentuneella kaudella 2021.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä