Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Podcast: Miksi edes kam­pan­joi­da, kun edus­kun­ta­paik­ka vaatisi ih­met­tä? Vie­raa­na Eemeli Kajula ja Elina Kuula

Kysely: Oletko kokenut tai to­dis­ta­nut häi­rin­tää ur­hei­lus­sa?

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Aaro Tii­ho­nen RoP­Sis­ta Oulun kautta Gnis­ta­niin

AC Oulu ja Rovaniemen Palloseuran Aaro Tiihonen ovat solmineet kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen, joka ulottuu kauden 2024 loppuun ja lisäksi sopimuksessa on yhden kauden optio.

Tiihonen on RoPSin kasvatti ja nuoresta iästä huolimatta hän on pelannut Kakkosta pari edellistä kautta. 17-vuotias puolustaja ei saavu suoraan Laivastonsinisiin, vaan hän liittyy ensi kauden ajaksi lainalle Gnistaniin.

– Tosi hyvät fiilikset tulla Ouluun. Innolla odotan, että tämän kauden jälkeen pääsen Ouluun treenaamaan liigaseuran mukana. Nyt haluan keskittyä täysillä tähän kauteen Gnistanissa ja auttaa joukkuetta mahdollisimman paljon.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.