Ihmisiä hämmentää käynnissä oleva poliittinen teatteri, joka alkaa saada surkuhupaisia piirteitä. Mukaan on otettu tulkintoja ja historiasta kaivettuja lausuntoja, joilla on tarkoitus maalailla vihreiden ja vasemmiston kiillottavaa maailmankuvaa. Tapaus pesukarhu oli vasemmistoliitolta vielä pientä.
Vasemmistoliitolla on kaksi isoa ongelmaa, jotka näkyvät sen jokapäiväisessä politiikassa. Ensimmäinen ongelma on se, että tunnistetaan ääripäätä oikealla väärin ja halutaan normalisoida ajatus, että Suomessa olisi joku puolue äärioikeistoa.
Toinen ongelma on, että samaan aikaan seisotaan äärivasemmiston tontin rajalla sulkien silmät laittomuuksilta. Tästä kertoo kansalaistottelemattomuuden ihannointi ja anarkian ohimarssille flirttailu. Tämä tehdään vieläpä hyvin avoimesti ja häpeilemättä. Se näkyy hyvin esimerkiksi valtuustosalissa. Ei tarvitse kuin katsoa läppäreiden tarrakoristeluja. Saattaa siellä joskus vilahdella kuvia tehdyistä seinämaalauksistakin.
Tutki ympäristöä ja kysy itseltäsi, onko lähialueilla ollut äärioikeistolaisia iskuja. Kysy, onko lähialueellasi joku vasemmistolainen liputtanut kansalaistottelemattomuuden nimeen tai jopa itse pyrkinyt suttaamaan ympäristöä ja ihannoinut ekoterroristeja?
Perussuomalaiset tuomitsevat kaiken äärimmäisen toiminnan, tuli se oikealta tai vasemmalta. Yhteiskunta toimii parhaiten ilman anarkiaa ja sovussa.
Kirjoittaja on Rovaniemen kaupunginvaltuutettu ja Perussuomalaisten valtuustoryhmän puheenjohtaja.