"Yl­lät­ti, miten voi­ma­kas se tällä kertaa oli" – vii­kon­lo­pun hiek­ka­myrs­ky vii­väs­tyt­tää osaa Ka­na­rian len­nois­ta vielä maa­nan­tai­na­kin


Nyt kotia ja Kokemäkeä kohti, tuumasi viikon Kanarialla viettänyt Sakari Potila, kun paluulento oli laskeutunut maanantaina Helsinki-Vantaalle pari tuntia aikataulusta myöhässä. Viikonlopun hiekkamyrsky vaikuttaa Kanarian lentoihin vielä maanantainakin.
Nyt kotia ja Kokemäkeä kohti, tuumasi viikon Kanarialla viettänyt Sakari Potila, kun paluulento oli laskeutunut maanantaina Helsinki-Vantaalle pari tuntia aikataulusta myöhässä. Viikonlopun hiekkamyrsky vaikuttaa Kanarian lentoihin vielä maanantainakin.

Viikon Gran Canarialla viettäneen Sakari Potilan paluulento Suomeen laskeutui Helsinki-Vantaalle maanantaina aamuyhdeksän jälkeen pari tuntia alkuperäisestä aikataulusta myöhässä.

Vaikka Kanariansaaria viikonloppuna riepotellut hiekkamyrsky perui satoja lentoja ja viivästyttää niitä vielä maanantainakin, Potila kertoo liikkuneensa lomasaarella ulkona ihan normaalisti myös viime päivät.

– Kyllähän siellä hiekkatomua kertyi rannalla pöydille ja pölystä oireita saavat kulkivat hengityssuojaimet kasvoilla, mutta eihän hiekkamyrsky mitään tavatonta Kanarialla ole, hän kertoo.

– Se tosin yllätti, miten voimakas caliman nostattama myrsky tällä kertaa oli, kokemäkeläinen Potila lisää.

Potila kertoo, että perjantaina taivaalle alkoi kertyä pölysumua, ja siitä hiekan määrä ilmassa sitten voimistui.

Tällainen oli näkyvyys Las Palmasin lentokentällä Gran Canarialla sunnuntaina, kun hiekkamyrsky puhalsi Afrikasta.
Tällainen oli näkyvyys Las Palmasin lentokentällä Gran Canarialla sunnuntaina, kun hiekkamyrsky puhalsi Afrikasta.

– Mutta ei siellä mitään hiekkakokkareita lentänyt, eikä saarella oltu missään paniikissa, hän tähdentää.

Juuri hiihtolomien aikaan

Espanjan lentokenttiä operoiva Aena kertoi maanantain ja sunnuntain välisenä yönä Twitterissä, että Kanariansaarten lentoliikenne on palautumassa normaaliksi.

Tämän mukaan Kanariansaarten kaikki muut lentokentät paitsi Teneriffan eteläinen lentoasema ovat taas käytössä.

Espanjan yleisradioyhtiön mukaan näkyvyys Las Palmasin kentällä putosi Afrikasta nousseen hiekkamyrskyn takia pahimmillaan alle 400 metriin.

Lauantaina Aena peruutti kaiken Gran Canarialle tulevan ja sieltä lähtevän lentoliikenteen sekä Teneriffalta lähtevät lennot.

Sunnuntaina lentoliikenne oli jo palautumassa ennalleen, mutta myöhemmin päivällä viranomaiset jälleen ilmoittivat lentokenttien sulkemisesta.

Hiekkamyrsky on muuttanut aikatauluja ja reittejä myös lennoilla Kanariansaarilta Suomeen ja Suomesta Kanarialle. Aikatauluissa on joitain muutoksia vielä maanantainakin.

Esimerkiksi aamukahdeksalta lähteväksi suunnitellun lennon Helsinki-Vantaalta Arrecifeen Lanzarotelle arvioidaan lähtevän vasta iltakuudelta. Iltapäivällä viiden jälkeen Gran Canarialle suunniteltu lento lähtisi aamun tietojen mukaan vasta myöhäisillalla yhdeltätoista.

Kanariansaarilla on juuri nyt lomailemassa paljon suomalaisia hiihtolomalaisia.

Sakari Potilan mukaan tiedotus paikan päällä toimii hyvin, ja matkatoimisto esimerkiksi varoitti hiekkamyrskyn riskeistä henkilöille, joilla on hengitystiesairauksia tai -herkkyyttä.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä