Itä-Suomen yliopiston luokanopettajavalinnasta valittaneet jännittävät elokuun loppuun saakka sitä, saavatko he opiskeluoikeuden.
Yliopisto tiedotti perjantaina, että sen muutoksenhakulautakuntaan tuli kaikkiaan 31 oikaisuvaatimusta, jotka liittyivät yliopiston virheeseen luokanopettajavalinnassa.
Aikaisemmin tänä kesänä yliopisto oli virheellisesti antanut 71 ylimääräiselle hakijalle tiedon, että yliopisto olisi hyväksynyt heidät opiskelemaan luokanopettajiksi Joensuuhun.
Valintatieto päätyi hakijoille inhimillisen virheen vuoksi. Erehdys sattui, kun opiskelijavalinnan tulostietoja syötettiin tietokantaan.
Osa paikkatiedon saaneista oli ehtinyt jo ottaa opiskelupaikan vastaan. Joukossa oli myös niitä, jotka yliopiston oli määrä hyväksyä opiskelemaan.
Yliopisto kuitenkin päätti, ettei se ota opiskelijoiksi enempää ihmisiä kuin tavallisestikaan.
Itä-Suomen yliopiston muutoksenhakulautakunnan puheenjohtajan, professori Matti Tolvasen mukaan lautakunta alkaa käsitellä oikaisuvaatimuksia heti viikonlopun jälkeen maanantaina.
–Nämä [vaatimukset] näyttäisivät olevan hyvin samanlaisia, kaikissa näyttäisi olevan sama ongelma. Tosin saattaa joukossa olla muukin valitusperuste, hän toteaa.
Muutoksenhakulautakunnan tehtävänä on Tolvasen mukaan arvioida, miten yliopistossa tehtyä virheellistä tuloksen tallentamista pitää arvioida.
Hän ei halua ottaa julkisuudessa etukäteen kantaa siihen, millaisia päätöksiä lautakunta tulee opiskelijoiden osalta esittämään.
–Valitettava tapaushan se on, että on käynyt näin, Tolvanen sanoo.