Yle hävisi tar­jous­kil­van olym­pia­lais­ten tv-oi­keuk­sis­ta Suo­mes­sa

Eurosportin emoyhtiö Discovery Communications on hankkinut olympialaisten Euroopan tv-lähetysoikeudet vuosiksi 2018–2024. Tähän asti Yleisradio on televisioinut olympiakisat Suomessa, mutta se hävisi nyt tarjouskilvassa.

Discovery maksoi Kansainväliselle olympiakomitealle 1,3 miljardia euroa tv-oikeuksista. Koskaan aiemmin Euroopan-oikeuksia ei ole myyty vain yhdelle yhtiölle.

KOK:n säännöt ja EU-lainsäädäntö vaativat, että osa olympialaisista näkyy myös maksuttomilla kanavilla. Discovery on sitoutunut näyttämään ilmaiskanavilla vähintään 200 tuntia kesäkisoista ja 100 tuntia talvikisoista. Discoveryn ilmaiskanavat Suomessa ovat TV5, Kutonen ja Frii.

Yle Urheilun päällikkö Panu Pokkinen sanoo, että KOK:n päätös oli pettymys. Ylellä odotetaan nyt, aikooko Discovery välittää osaa oikeuksistaan uudelleen.

Ensi vuoden Rion olympialaiset näkyvät vielä Ylen kanavilla.

Vuoden 2018 talvikisat pidetään Etelä-Korean Pyeongchangissa ja vuoden 2020 kesäkisat Tokiossa.

Vuosien 2022 ja 2024 kisojen isäntäkaupunkeja ei vielä ole päätetty.

Ilmoita asiavirheestä