Yksin puur­ta­va po­ron­hoi­ta­ja on altis ta­pa­tur­mil­le — Iida Me­la­mies toivoo alalle lisää yhdessä te­ke­mi­sen kult­tuu­ria

Iida Melamies on pienestä asti ollut mukana porotöissä. Samaa perinnettä hän haluaa siirtää omille lapsilleen. Hän on myös tutkinut poronhoitajien työssäjaksamista. Yllätys onkin, että työn fyysisyys ei ole suurin pulma.

Ensilunta ennustelevat pilvet roikkuvat taivaalla. Pilvipeitteen raosta pilkahtaa aurinko, kuin kiusoitellen, ja vain vetäytyäkseen jälleen piiloon.

Keltaisen omakotitalon pihalla Sodankylässä Sattasen kylätien varrella lapinporokoira Ukon haukku kertoo isäntäväelle, että vieraat ovat perillä.

Ensimmäisenä uteliaasti ovea kohti konttaa Helmi Melamies , ikää yhdeksän kuukautta. Äiti Iida Melamies tulee eteiseen vastaan iloisesti hymyillen.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä