Kevitsan kaivoksella työskentelevät rikastamotyöntekijä Janne Vihriälä, ympäristöinsinööri Tuulikki Pienimaa ja porari Katja Lumpus ovat jokainen aloittaneet työuransa Kevitsassa kesätöiden kautta. Kolmikko muistelee ensimmäisen työpäivän olleen jännittävä, mutta silmiä avaava.
– Muistan vieläkin ensimmäisen päivän tosi elävästi. Kun saavuin Kevitsan pääporteille, minua jännitti niin paljon ja mietin, miten tulen pärjäämään. Huomasin kuitenkin nopeasti, että tuskailin turhaan. Vastaanotto Kevitsassa oli todella hyvä. Meitä kesätyöntekijöitä rohkaistiin heti alussa kysymään apua, kun sitä koimme tarvitsevamme, porarina työskentelevä Lumpus muistelee ensimmäistä kesätyöpäiväänsä hymyillen.
Myös Vihriälän ja Pienimaan ensimmäiset kesätyömuistot olivat mieluisat. Perehdytysaika oli riittävän pitkä ja kesätyöntekijöitä ei heitetty kylmiltään uuteen työtehtävään, vaan alkuun jokainen sai työskennellä asiantuntijan rinnalla.
– Pääsimme kentälle ja käsittelemään suuriakin laitteita, mutta alussa aina valvovan ja opettavan silmän alla. Vastuu kasvoi pikkuhiljaa, kolme kesää rikastamolla työskennellyt Vihriälä kommentoi.
Diplomi-insinööriksi Oulun yliopistosta valmistunut Pienimaa näkee kesätyön myös erinomaisena väylänä opiskelijoille päästä tutustumaan työelämään ja kartuttamaan oman alan kokemusta.
– Jokainen meistä on ollut opiskelija, kun olemme hakeneet Kevitsaan kesätöihin. Minulla jäi niin paljon asioita positiviisella tavalla hampaan koloon kesätöideni jälkeen, että palattuani takaisin koulunpenkille halusin oppia lisää, Pienimaa muistelee naurahtaen.
Kehityksen aallonharjalla
Niin Lumpus, Vihriälä kuin Pienimaakin pääsivät lopulta töihin Kevitsan kaivokselle kesätöidensä jälkeen. Kolmikko on viihtynyt Kevitsassa hyvin ja erityisesti kannustava ja mukava 520 henkilöstä koostuva työyhteisö saa kaikilta kiitosta.
– Olihan se hienoa päästä kesätöihin yhteen Suomen suurimmista kaivoksista. Se oli ikimuistoinen ja opettavainen kokemus nuorelle parikymppiselle opiskelijalle, Pienimaa kommentoi.
Tällä hetkellä Kevitsassa on haussa tarkalleen 87 kesätyöpaikkaa, eli lähes sen jokaiselle osastolle.
– Kevitsassa kesätyöntekijät saavat todella kattavan kuvan kaivosalasta, sillä yrityksessä työskentelee monenlaisia toimijoita. He pääsevät näkemään, miten iso kaivos toimii ja mitä se oikein vaatii toimiakseen, Lumpus listaa.
Bolidenin omistama Kevitsa on myös suhteellisen nuori kaivos, sillä sen kaupallinen toiminta käynnistyi vasta vuonna 2012. Laitteisto ja koneet ovat lähes uusia ja rakennukset nykyaikaisia. Lisäksi yritykselle on ollut tärkeää pysyä kehityksen aallonharjalla erilaisine kehitysprojekteineen ja koulutuksineen.
– Kevitsassa henkilökunta pääsee vaikuttamaan ja osallistumaan kehitysideoihin. Esimerkiksi porauksessa kehitämme toimintaamme koko ajan ja suuntaudumme kohti automaatiota ja etäporausta. Tätä varten henkilökuntaa koulutetaan aktiivisesti esimerkiksi uusien laitteiden käyttöön, Lumpus kommentoi.
Kehittymisen lisäksi Kevitsan yksi tärkeimmistä tavoitteista on taata, että kaivos on nyt ja tulevaisuudessa turvallinen työpaikka jokaiselle, vaikka riskit työssä ovatkin suuret. Myös ympäristön merkitys kulkee käsi kädessä turvallisuuden kera.
Mitä hakijalta vaaditaan?
Kolmikon mukaan kesätyöpaikkana Kevitsa on viihtyisä työpaikka, jossa pääsee oppimaan paljon uutta alalta sekä kehittämään erityisesti omaa osaamistaan.
– Meille on annettu kaikki mahdollisuudet kehittyä työssämme. Saamme esimerkiksi lisäkoulutusta halutessamme. Olen itse suorittanut panostajan pätevyyteen vaadittavaa harjoittelua porarin työni rinnalla, toteaa Lumpus.
Hakijan ei kannata pelätä kokemuksen puutetta. Kevitsa tarjoaa kattavan perehdytyksen sekä koulutuksia, jos vain kiinnostusta ja motivaatiota löytyy, prosessitekniikan ammattitutkintoa yhdessä 30 työkaverinsa kanssa oppisopimuksella suorittava Vihriälä muistuttaa.
– Positiivinen asenne, rohkeus tarttua uusiin haasteisiin ja oma-aloitteisuus ovat asioita, joita tällä alalla mielestäni tarvitaan. Näillä pääsee jo todella pitkälle. Tässä työpaikassa ei tarvitse pyöritellä peukaloita, Pienimaa summaa hymyillen.
Hae kesätöihin Kevitsan kaivokselle!
Boliden Kevitsa Sodankylässä hakee määräaikaisia kesätyöntekijöitä. Kesätyö on erinomainen mahdollisuus tutustua opiskelemaasi alaan ja saada arvokasta työkokemusta.
Kesätyöntekijät työskentelevät seuraavissa tuotanto- ja tukitoiminnoissa:
- Geologia, Kaivossuunnittelu, Näytteenkäsittely
- IT-osasto
- Kaivososasto (Kuljettaja/Porari)
- Liikkuvan kaluston kunnossapito
- Mekaaninen kunnossapito
- Osto, Varasto
- Projektiosasto
- Rikastamo/Metallurgia
- Sähkö- ja automaatiokunnossapito
- Talousosasto
- Turvallisuusosasto
- Ympäristöosasto
Halutessasi lisätietoja avoimesta tehtävästä laita viestiä osoitteeseen: hr.kevitsa@boliden.com
Hakemukset
Laita hakemus ja ansioluettelosi sähköisen rekrytointijärjestelmän kautta osoitteessa www.boliden.com/fi/ura 09.02. mennessä.
-------------------
Kevitsan kaivos on osa Bolidenin konsernia. Kaivos sijaitsee Pohjois-Suomessa Sodankylän kunnassa. Avolouhoksesta louhitaan 7–9,5 miljoonaa tonnia malmia vuodessa. Malmi käsitellään kaivoksen rikastamossa, jossa siitä erotetaan kaivoksen päätuotteet nikkeli- ja kuparirikasteet. Kevitsan kaivos työllistää noin 520 henkilöä monipuolisissa kaivosalan tehtävissä.