Vuosi vaihtuu pil­vi­ses­sä säässä, Lapissa pak­kas­ta 2–10 ja poh­joi­ses­sa jopa 15 – Re­von­tu­lil­le erit­täin hyvä en­nus­te, maa­nan­tai-il­ta­na jopa myrs­kyää tai­vaal­la

Vuodenvaihteen aattoa vietetään pääosin pilvisessä säässä. Ilmatieteen laitoksen mukaan luvassa on myös paikoin lumikuuroja.

Maan etelä- ja keskiosissa lämpötila vaihtelee nollan ja kolmen pakkasasteen välillä. Etelärannikolla ja lounaissaaristossa mittari voi kivuta hieman nollan yläpuolelle.

Maan pohjoisosissa paikoittaiset lumikuurot ovat mahdollisia. Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa lämpömittari killuu nollan ja kolmen pakkasateen välillä ja Lapissa lämpötilat pyörivät enimmäkseen 2–10 miinusasteen välillä. Länsi- ja Pohjois-Lapissa pakkanen voi kuitenkin paukkua jopa 15 asteessa.

NOAA:n ennusteen mukaan pilviverhon taakse jää hyvä revontulet. Ennuste arvioi täksi illaksi hyvää ja maanantai-illalle erittäin hyvää todennäköisyyttä revontulille, jopa geomagneettisia myrskylukemia.

Ilmoita asiavirheestä