Vi­ro­lai­nen elo­ku­va­oh­jaa­ja oli kaksi kuu­kaut­ta van­git­tu­na Af­ga­nis­ta­nis­sa

Virolainen dokumenttielokuvaohjaaja Vahur Laiapea oli keväällä vangittuna kahden kuukauden ajan Afganistanissa.

–  Huhtikuussa kontaktimme piti viedä minut ja tulkkini kuvaamaan entistä neuvostosotilasta. Hän kuitenkin petti meidät, ja Taliban otti meidät vangiksi, Laiapea kirjoitti sosiaalisessa mediassa uutistoimisto BNS:n mukaan.

–  30 tunnin jälkeen tapahtui ihme, meitä ei tapettu eikä pidetty panttivankeina. Meidät vietiin suuren tien varrelle, minne Afganistanin turvallisuusjoukot oli kutsuttu vastaan. He pidättivät meidät ja veivät vankilaan Heratissa.

Myöhemmin heitä kuulusteltiin vakoilusta epäiltyinä vankilassa Kabulissa.

–  Kahden kuukauden vankeuden jälkeen todettiin, ettemme olleet Pakistanin tai jonkin muun maan vakoojia, Laiapea kirjoitti. Hänet vapautettiin 13. kesäkuuta.

Viron ulkoministeriö vahvisti BNS:lle tapauksen.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä