Tilaajille

Van­huk­sen talous voi ro­mah­taa vielä 90-vuo­tiaa­na – muutto hoi­va­ko­tiin saattaa ajaa kotiin jäävän puo­li­son köy­hyy­den par­taal­le

Kun parempituloinen puoliso (yleensä mies) joutuu kalliiseen hoitokotiin, kotiin jäävän pienituloisen puolison (yleensä vaimon) talous saattaa sortua. Se on henkilökohtainen tragedia ja yhteiskunnallinen ongelma. Puolison asema on unohdettu. Arvokas vanhuus jää sanahelinäksi.

Sosiaalinen ja epäsosiaalinen media tuntuu kääntäneen kaikki kivet Kristiinankaupungista tammikuun lopussa alkaneessa vanhuspalveluvyörytyksessä. Yksi näkökulma on kuitenkin jäänyt varjoon. Kotiin jäävän puolison asemasta ei ole puhuttu eikä pukahdettu.

Kuvitellaanpa 70 vuotta naimissa ollut keskiluokkainen vanha pari. Mies on 95-vuotias sotaveteraani ja eläkkeellä oleva virkamies. Hänen kuukausieläkkeensä on nettona 2 400 euroa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä