Val­koi­sen talon si­säi­nen hankaus kiihtyi jul­ki­sek­si li­ka­pyy­kik­si

Valkoisen talon sisäinen kuohunta kiihtyy Yhdysvalloissa. Uusi viestintäjohtaja Anthony Scaramucci on tullut tehtäväänsä ryminällä ja perjantaina hän nousi otsikoihin haukkumalla törkein ilmaisuin kollegoitaan.

Scaramucci haukkui New Yorker -lehden toimittajan kanssa käymässään keskustelussa sekä presidentti Donald Trumpin päästrategi Steve Bannonin että Valkoisen talon henkilöstöpäällikön Reince Priebusin .

Scaramucci kutsui kirosanan saattelemana Priebusia paranoidiseksi skitsofreenikoksi ja imitoi tätä pilkalliseen tyyliin. Bannonin hän taas vihjasi painokelvottomin sanankääntein palvelevan Trumpin hallinnossa vain omia etujaan.

–  He yrittävät vastustaa minua, mutta se ei tule onnistumaan, Scaramucci sanoi lisäten, että Priebusia pyydetään pian eroamaan.

Scaramucci sanoi myös aikovansa erottaa lähiaikoina koko Valkoisen talon viestintätiimin.

Viime viikolla aloittaneen viestintäjohtajan tyyli on kauhistuttanut monia republikaanejakin. Entinen edustajainhuoneen puhemies Newt Gingrich sanoi, että Scaramuccin olisi hyvä olla paljon varovaisempi.

–  Hän pitää selvästikin valokeilasta ja medianäkyvyydestä. Mielestäni hän on nyt enemmänkin taistelunhaluinen kuin tehokas. Hänen pitäisi hidastaa vähän ja oppia, Gingrich sanoi CNN:n mukaan.

Priebusin asema horjuu

Scaramucci ei pyytänyt sanojaan anteeksi, mutta sanoi yrittävänsä siistiä kieltään.

–  Käytän joskus värikästä kieltä. Aion pidättäytyä tästä, mutta en anna periksi tulisessa taistelussani presidentti Trumpin agendan suhteen, Scaramucci tviittasi .

Hankaus Scaramuccin sekä Priebusin ja Bannonin välillä ei ole tullut yllätyksenä. Politico-verkkolehden mukaan molemmat miehet vastustivat Scaramuccin nimitystä.

Scaramucci on entinen Wall Street -pankkiiri, jolla ei ole kokemusta hallintotyöstä. Priebus taas on republikaanipuolueen luottomies, jonka toivottiin henkilöstöpäällikkönä pystyvän tukemaan poliittisesti kokematonta Trumpia.

CNN:n mukaan Priebusin asema on jäänyt heikoksi eikä hän ole saanut muodostettua läheistä luottamussuhdetta Trumpin kanssa.

Ilmoita asiavirheestä