Ojan pientareella vilisti kuusi kärppää. Vikkelät eläimet kurkkivat uteliaina kivien välistä, vilistivät nopeasti takaisin piiloon, eivätkä pysyneet hetkeäkään paikoillaan.
Virpi Salmijärvi autoili miehensä kanssa Kemijärven suunnilla heinä-elokuun vaihteessa. He pysähtyivät syrjätien reunaan, koska tien pientareelta löytyi kauniita, pyöreitä kiviä koristeeksi pihalle.
Salmijärvi haki kameran autosta. Ajatteli, että onnistuukohan vilkkaiden otusten kuvaaminen. Kaiken lisäksi satoi vettä.
Räps.
Salmijärvi ikuisti yhden kärpistä valokuvaan, joka voitti lehtemme Kesäfoto 2016 -kilpailun. Uteliaisuus voitti -kuva keräsi yleisöltä 151 ääntä. Kaikkiaan ääniä annettiin 1 527, joista 1 213 jätettiin kauppakeskus Revontulessa ja 314 netissä.
"Voitto tuli aivan yllätyksenä. Minulle oli jo voitto, että kuva pääsi loppukilpailuun. Tämä tuntuu aika uskomattomalta ja innostavalta", valokuvaaja sanoo.
Pari viikkoa kärppien kuvaamisen jälkeen Salmijärvi hankki järjestelmäkameran. Mukaan tarttui myös makro-objektiivi ja toinen, kameran mukana tullutta parempi putki.
Nyt Salmijärvi opettelee käyttämään uutta laitettaan.
Kärppäkuvan hän otti vielä vanhalla puolijärjestelmäkameralla, jolla hän valokuvasi yleensä automaattiasetuksilla.
"Tykkään hirveän paljon valokuvaamisesta, mutta minulla ei ole ollut kunnollista kameraa aikaisemmin. Varmaan alan ottaa nyt enemmän kuvia."
Valokuvausinnostus alkoi jo filmiaikana, ja kamera kulkee joka paikassa mukana.
"Valokuvaamisessa viehättää se, että saa ikuistettua hetken ja tilanteen. Jää hyviä muistoja, joita voi ihastella myöhemmin."
Salmijärvi kuvaa usein kukkia ja muita kasveja ulkona. Myös pihan eläimiä kuten jäniksiä ja lintuja tallentuu usein muistikortille, mutta kärppiä tai muita metsän asukkaita vain harvoin. Lisäksi repertuaariin kuuluvat perinteiset turistikuvat matkoilta. Vähän aikaa sitten hän otti tuttavastaan ylioppilaskuvat.
Salmijärvi on kotoisin Sallasta ja asuu nykyään miehensä kanssa omakotitalossa Ounasrinteellä. Hän työskentelee Puolustushallinnon rakennuslaitoksella sovellusasiantuntijana.
"Työnkuva on laaja ja monimutkainen selittää. Yksinkertaisetettuna vastaamme puolustusvoimien käytössä olevien kiinteistöjen ylläpitotoiminnasta."
Vapaa-ajallaan Salmijärvi käy ryhmäliikuntatunneilla, lenkkeilee ja hiihtää.
Harrastuksiin kuuluvat myös käsityöt, erityisesti pitsin nypläys, ja lukeminen.
"Aika vain loppuu kesken", Salmijärvi naurahtaa.
Top 10
1. Virpi Salmijärvi: Uteliaisuus voitti (151 ääntä)
2. Jussi Perkkiö: Alasylöisin (118)
3. Seija Silvén: Pupun päiväuni tunturissa (111)
4. Mika Romppanen: Luonnon voimaa (106)
5. Aukusti Harris: Hei, hoi hauki! (93)
6. Ilkka Rautio: Kalassa juhannusyönä (86)
7. Tuukka Nerg: Kosken kuohuissa (72)
8. Toni Rantanen: Tyttö laulaa unilaulun merelle (67)
9. Anna-Kaarina Kantanen: Ruoka-aika (63)
10. Emma Seppänen: Vapaana mökillä (62)