USA:n ter­vey­den­huol­to­saa­ga saa jatkoa jäl­leen: Seu­raa­vak­si rii­sut­tu versio

Yhdysvaltojen terveydenhuoltouudistusta koskeva saaga sai jatkoa torstaina, kun senaatti hylkäsi jälleen yhden lakiesityksen Obamacaren kaatamiseksi. Senaatin mielestä järjestelmää ei voi kumota ilman, että tilalle on laadittu korvaava järjestelmä.

Senaatti aloitti keskustelun Obamacaren kumoamisesta tiistaina. Heti silloin kaatui lakipaketti, joka olisi korvannut nykyisen lain kokonaan.

Seuraavaksi republikaanit yrittävät todennäköisesti saada läpi niin sanotun riisutun esityksen, joka kumoaisi ainoastaan joitakin osia nykyisestä järjestelmästä.

Presidentti Donald Trumpin yksi merkittävimmistä tavoitteista on saada romuttaa nykyinen terveydenhuoltojärjestelmä ja laatia uusi. Obamacare puolitti Yhdysvalloissa ilman sairausvakuutusta olevien määrän. Järjestelmää on kuitenkin haukuttu liian kalliiksi.

Ilmoita asiavirheestä