"USA on päi­vi­tet­ty versio Ruot­sis­ta" – Suomen on syytä olla MM-vä­li­eräs­sä valp­paa­na alusta lähtien

Edmonton/Helsinki

Suomen nuorten jääkiekkomaajoukkue pääsee yrittämään hyvitystä makoisaan saumaan, kun alle 20-vuotiaiden MM-turnaus jatkuu Edmontonissa varhain tiistaina Suomen aikaa välierillä. Finaalipaikan tielle asettuu Yhdysvallat, joka kukisti Suomen ennen joulua kisoihin valmistavassa ottelussa 3–2.

Yhdysvaltain kohtaaminen ei ollut mikä tahansa harjoituspeli. Koronavuonna kansainväliset pelit ovat jääneet olemattomiin, joten valmistavalla ottelulla oli iso merkitys.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä