Niskanen, Markkanen, Kontinen, Bottas ja Rinne jo palkinnoille – lajien parhaat valittu

ARKISTO
Niskanen, Markkanen, Kontinen, Bottas ja Rinne jo palkinnoille – lajien parhaat valittu

Rapakon takana ammattilaisena kelkkaileva Lapin Moottorikelkkailijoiden Aki Pihlaja valittiin vuoden parhaaksi moottorikelkkailijaksi.

STTHelsinki

Urheilutoimittajain liitto julkistaa torstaina Urheilugaalassa Vuoden urheilijan, mutta jo keskiviikkona saatiin selville lajien parhaat suomalaiselta urheiluvuodelta 2017.

Lajien parhaita on valittu vuodesta 1946 lähtien, ja alussa mukana olivat vain ne perinteisimmät eli neljä-viisi lajia. Nyt paras urheilija nimettiin 71 lajissa, ja lista on täynnä tuttuja suomalaishuippuja: maastohiihdossa Iivo Niskanen, koripallossa Lauri Markkanen, tenniksessä Henri Kontinen, autourheilussa Valtteri Bottas, jääkiekossa Pekka Rinne.

Jalkapallon paras oli Lukas Hradecky, pesäpallon Henri Puputti, lentopallon Lauri Kerminen, mäkihypyn Janne Ahonen ja yleisurheilun Leo-Pekka Tähti, vuosi sitten ensimmäisenä paraurheilijana Vuoden urheilijaksi valittu ratakelauksen tähti.

Lappilaisurheilijoista listalle pääsi rovaniemeläinen Aki Pihlaja, joka valittiin vuoden moottorikelkkailijaksi sekä Rovaniemen Reipasta edustava Anni Vuohijoki, joka on vuoden painonnostaja.

Urheilutoimittajain Liiton valitsemat lajien parhaat urheilijat 2017:

Aerobic: Laura Vihervä, Valkeakosken Koskenpojat

Alamäkiluistelu: Mirko Lahti

Alppilajit: Santeri Kiiveri, Saimaa Ski (Lappeenranta)

Amerikkalainen jalkapallo: Chris Mulumba, Colorado Buffaloes (USA)

Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat

Ampumaurheilu: Teemu Rintala, Sibbo Skyttegille

Autourheilu: Valtteri Bottas

Biljardi: Kim Laaksonen, AuraBiljardi (Turku)

Curling: Oona Kauste, Ålands Curlingklubb - Tomi Rantamäki, Hyvinkää Curling Club

Darts: Kim Viljanen, Kontulan Tikkaklubi (Helsinki)

Freestyle: Elias Syrjä, Vuokatti Slalom (Sotkamo)

Frisbeegolf: Seppo Paju, Frisbeegolfseura 7k (Turku)

Futsal: Jukka Kytölä, Kampuksen Dynamo (Jyväskylä)

Golf: Tapio Pulkkanen, Kymen Golf (Kotka)

Hiihtosuunnistus: Salla Koskela, Lounais-Hämeen Rasti (Forssa)

Hockey: Petri Jalonen, Seinäjoki United

Ilmailu: Janne Lappi, Lennokkikerho RAKU (Vantaa)

Jalkapallo: Lukas Hradecky, Eintracht Frankfurt (Saksa)

Jousiammunta: Anne Lantee, Jousiammuntaseura Robin Hood (Espoo)

Judo: Emilia Kanerva, Kirkkonummen Judoseura

Jääkiekko: Pekka Rinne, Nashville Predators (USA)

Jääpallo: Tuomas Määttä, Edsbyns IF (Ruotsi)

Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura

Keilailu: Petteri Salonen, Tampereen Keilakerho

Koripallo: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA)

Käsipallo: Nico Rönnberg, Cocks (Riihimäki)

Lentopallo: Lauri Kerminen, Kuzbass Kemerovo (Venäjä)

Lumilautailu: Matti Suur-Hamari

Maastohiihto: Iivo Niskanen, Vuokatti Ski Team (Sotkamo)

Melonta: Jeremy Hakala, Kangasalan Melojat - Miika Nykänen, Mikkelin Melojat

Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat

Moottoripyöräily: Pekka Päivärinta, Keravan Moottorikerho - Kirsi Kainulainen, Ylä-Savon Moottorikerho

Moottoriveneily: Juho-Matti Manninen, Veneurheilijat (Helsinki)

Mäkihyppy: Janne Ahonen, Lahden Hiihtoseura

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Nyrkkeily: Eva Wahlström, Loviisan Riento

Paini: Petra Olli, Lappajärven Veikot

Painonnosto: Anni Vuohijoki, Rovaniemen Reipas

Pesäpallo: Henri Puputti, Vimpelin Veto

Pikaluistelu: Mika Poutala, Helsingin Työväen Luistelijat

Potkunyrkkeily: Hanne Lauslehto, Järvenpään Kehäkarhut

Purjehdus: Oskari Muhonen, Espoon Pursiseura

Pyöräily: Lotta Lepistö, Cervélo-Bigla Pro Cycling (Sveitsi)

Pyöräsuunnistus: Marika Hara, Koovee (Tampere)

Pöytätennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu

Ratsastus: Susanna Granroth, Hattel Riders (Janakkala)

Raviurheilu: Jorma Kontio

Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89

Rugby: Hanna Visuri, Tampere Rugby Club

Rullakiekko: Teemu Lepaus, Pahalampi (Tampere)

Salibandy: Nico Salo, FC Helsingborg (Ruotsi)

Soutu: Robert Ven, Hämeenlinnan Soutajat

Squash: Olli Tuominen, Kouvolan Squashkerho

Sulkapallo: Kalle Koljonen, Espoon Sulkapallo-Badminton

Suunnistus: Venla Harju, Tampereen Pyrintö

Taekwondo: Niina Virtala, Manse Taekwondo (Tampere)

Taitoluistelu: Emmi Peltonen, Etelä-Vantaan Taitoluistelijat

Tanssiurheilu: Juho Päivinen - Mari Munne, Tanssiurheiluseura Bolero (Turku)

Tennis: Henri Kontinen, HVS-Tennis (Helsinki)

Thainyrkkeily: Gia Winberg, Espoon Kehähait

Tikkaurheilu: Liisa Hautaniemi, Asikkalan Tikka

Triathlon: Kaisa Sali, Triathlon Vantaa

Uimahypyt: Roosa Kanerva, Vantaa Diving

Uinti: Jenna Laukkanen, Swimming Club Vuokatti (Sotkamo)

Vapaaottelu: Anette Österberg, BJJ Center (Helsinki)

Vesipallo: Samuel Torttila, Kuhat (Helsinki)

Voimanosto: Hanna Rantala, Team Nordic Thunder (Janakkala)

Voimistelu: Heikki Saarenketo, Jyväskylän Voimistelijat

Yhdistetty: Eero Hirvonen, Jyväskylän Hiihtoseura

Yleisurheilu: Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo


Kirjoita kommentti

Perustele, kirjoita selkeästi, älä vähättele ihmisiä, ÄLÄ HUUDA. Pysy aiheessa ja muista käytöstavat. Kommentit luetaan ja tarvittaessa muokataan ennen julkaisua.

Meillä on nollatoleranssi alatyyliselle ilmaisulle, henkilöön käyvälle arvostelulle ja vihamielisyydelle. Emme julkaise kommentteja, joiden ainoa sisältö on negatiivinen mielipide vailla perusteluja. Jätämme julkaisematta myös ne kommentit, joissa ei lainkaan piitata oikeinkirjoituksesta kuten isoista alkukirjaimista tai välilyönneistä.

Kiitos etukäteen rakentavasta kommentistasi!

Lue myös