40 ihmistä kuollut is­kuis­sa kahteen mos­kei­jaan Uu­des­sa-See­lan­nis­sa – mitä hyök­käyk­ses­tä tie­de­tään?

Ainakin 40 ihmistä on kuollut ja yli 20 haavoittunut vakavasti, kun aseistautuneet hyökkääjät avasivat tulen kahdessa moskeijassa Christchurchissa Uudessa-Seelannissa perjantaina.

Asiasta kertovat muun muassa BBC ja uutistoimisto Reuters.

Hyökkääjät

Poliisi on ottanut kiinni kolme miestä ja yhden naisen. Poliisi epäilee, että iskuun osallistuneita epäiltyjä on yhä vapaalla.

Australian pääministeri Scott Morrison sanoi, että yksi pidätetyistä on Australian kansalainen ja että hän on "äärioikeistolainen väkivaltainen terroristi".

Miehen uskotaan myös kirjoittaneen äärioikeistolaisen ja maahanmuuttovastaisen manifestin.

Asemies oli lähettänyt reaaliaikaista videokuvaa, kun hän ampui ihmisiä moskeijassa. Poliisi on pyytänyt, että ihmiset eivät jakaisi tätä videota verkossa.

Facebook kertoi, että se on poistanut ampujan Facebook- ja Instagram-tilit.

Miten isku eteni?

Ensimmäiset tiedot iskusta tulivat Al Noorin moskeijasta, joka sijaitsee Christchurchin keskustassa. Kaupungissa on lähes 380 000 asukasta.

Alustavien tietojen mukaan hyökkääjät iskivät ensin miesten rukoushuoneeseen moskeijassa, sitten naisten puolelle.

Iskusta selvinneet kertovat, että uhreja ammuttiin päähän ja rintaan.

Toinen moskeija Linwoodin lähiössä on myös evakuoitu. Toistaiseksi ei ole juuri tietoa tapahtumista tässä moskeijassa.

Mitä toimia iskun jälkeen?

Lukuisia haavoittuneita on tuotu Christchurchin keskussairaalaan, jossa on suuri määrä poliiseja vartioimassa.

Aiemmin poliisi tyhjensi kaupungin keskustassa aukion, jossa tuhannet lapset osallistuivat ilmastomarssille.

Koulut sulkivat ovensa, mutta nyt vanhempia on kehotettu hakemaan lapsensa kotiin.

Viranomaiset ovat neuvoneet kaupungin kaikkia moskeijoita sulkemaan ovensa toistaiseksi.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä