Ukrainassa riemuittiin sunnuntaina viisumivapaudesta Euroopan unionin alueelle. Tuhannet ukrainalaiset matkasivat jo aamupäivällä EU-maihin, ukrainalaisviranomainen kertoi uutistoimisto Unianille .
Viisumivapaus on ollut EU:n tarjoama yllyke, jolla entisiä neuvostotasavaltoja on houkuteltu uudistuksiin.
Ukrainan presidentti Petro Poroshenko kommentoi lauantaina viisumivapauden alkua sanoen sen merkitsevän lopullista irtautumista Venäjän imperiumista. Hän siteerasi 1800-luvun venäläiskirjailijan Mihail Lermontovin runoa, jossa jätetään hyvästit orjien ja herrojen Venäjälle, Unian uutisoi.
Jotta ukrainalainen voisi matkustaa EU-maihin viisumitta, hänellä on oltava biometrinen passi, jossa on sormenjäljet sisältävä mikrosiru. Viisumivapaus ei koske työntekoa EU-maassa. Britannia ja Irlanti ovat vapauden ulkopuolella.