Ukraina ve­täy­tyy judon MM-ki­sois­ta ve­nä­läis­ur­hei­li­joi­den takia

Doha

Ukraina ei osallistu Qatarissa toukokuussa järjestettäviin judon MM-kisoihin venäläisurheilijoiden läsnäolon takia. Ukrainan judoliiton mukaan enemmistö Venäjän judojoukkueesta on Venäjän armeijassa "aktiivisia sotilaita".

Kansainvälinen judoliitto IJF on ilmoittanut, että venäläiset ja valkovenäläiset urheilijat saavat osallistua Dohan MM-kisoihin ilman maatunnuksia. Judon MM-kisat järjestetään 7.–14. toukokuuta.

Kansainvälisen olympiakomitean KOK:n puheenjohtaja Thomas Bach sanoi viime kuussa, että kansainvälisistä urheilutapahtumista kiellettyihin venäläisiin ja valkovenäläisiin urheilijoihin pitäisi kuulua "urheilijoiden, jotka tukevat aktiivisesti sotaa" sekä "urheilijoiden, jotka ovat sopimussuhteessa Venäjän tai Valko-Venäjän armeijan tai kansallisten turvallisuusviranomaisten kanssa".

Monet kansainväliset lajiliitot ovat estäneet venäläisten ja valkovenäläisten urheilijoiden osallistumisen kisoihinsa Ukrainan sodan takia.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä