Työt­tö­myys­as­te liki en­nal­laan – pit­kä­ai­kais­työt­tö­mien määrä las­kus­sa

Työttömyysaste oli toukokuussa 10,7 prosenttia, kun se vuotta aiemmin oli 10,8 prosenttia, kertoo Tilastokeskus. Työttömien määrä oli 297 000 eli lähes saman verran kuin vuosi sitten.

Työllisten määrä kasvoi 16 000:lla vuoden takaisesta, ja työllisyysaste koheni 69,4 prosenttiin viime toukokuun 68,8 prosentista.

Työvoiman ulkopuolella oli toukokuussa vajaat 1,35 miljoonaa ihmistä, mikä on 13 000 vähemmän kuin vuotta aiemmin.

Pitkäaikaistyöttömien eli yli vuoden työttömänä olleiden määrä laski liki 15 prosenttia 106 000:een, ilmeni työ- ja elinkeinoministeriön työnvälitystilastosta.

Tilastokeskus huomauttaa, että toukokuussa liikkeellä ovat kesätöitä hakevat ja opintojaan päättävät nuoret. Se nostaa työttömien määrää ja työttömyysastetta väliaikaisesti.

Ilmoita asiavirheestä