Tur­va­pai­kan­ha­ki­joi­ta lauan­tai­na en­nä­tys­vä­hän

Tornioon on lauantain aikana saapunut hieman alle 80 turvapaikanhakijaa. Järjestelykeskukseen saapuneiden määrä on vähäisin sen jälkeen, kun keskus avattiin syyskuun 22. päivä. Tähän asti hakijoita on tullut joka päivä yli sata.

Järjestelykeskuksen toiminta on jatkunut normaalisti. Kaikki lauantaina saapuneet turvapaikanhakijat saadaan rekisteröityä illan aikana. Myös turvapaikkakuulustelujen tekemistä on jatkettu. Kaikkiaan niitä tehdään lauantaina noin 30.

Tulli on tehostetussa tullivalvonnassa tavoittanut yhden henkilön, jolla ei ollut ajo-oikeutta ja jolla oli useita etsintäkuulutuksia perässään.

Rajavartiolaitos on jatkanut tehostettua ulkomaalaisvalvontaa ja jatkanut tutkintaa liittyen epäiltyihin laittoman maahantulon järjestämisiin.

Puolustusvoimat tukee edelleen poliisia järjestelykeskuksessa.

Ilmoita asiavirheestä