Trump rie­muit­si, mutta Syy­riaan tehdyt iskut eivät muuta sodan ase­tel­maa

Sanasota jatkui turvallisuusneuvostossa vanhojen nuottien mukaan

Ainakin presidentti Donald Trump oli tyytyväinen lauantain vastaisen yön iskuihin Syyriaan. Trump tviittasi seuraavana päivänä riemuiten, että iskut onnistuivat "täydellisesti" ja että niiden tulos "ei olisi voinut olla parempi".

Yhdysvaltojen, Britannian ja Ranskan yhdessä tekemät 105 ohjuksen iskut olivat mittakaavaltaan suurempia kuin vuodentakaiset ja kohdistuivat kolmeen maaliin, joita pidetään keskeisinä Syyrian kemiallisten aseiden ohjelman kannalta. Monet tarkkailijat kuitenkin epäilivät, että kolmeen syyrialaiseen kohteeseen tehdyt iskut jäivät laajuudestaan huolimatta lähinnä symbolisiksi.

Maanpuolustuskorkeakoulun strategian pääopettaja Jaakko Jäntti näki iskun viestinä Syyrian presidentin Bashar al-Assadin hallinnolle siitä, ettei sotarikoksesta voi päästä seuraamuksitta.

Mielenkiintoisena Jäntti piti sitä, että julkisuuteen ei korostettu iskun massiivisuutta ja näyttävyyttä toisin kuin viime vuonna

– Tämä on ehkä jopa järkevämpää viestintää tällä kertaa, koska sotilaalliselta kannalta tai Syyrian yleistilanteen kannaltahan tällä ei ole merkitystä. Siinä mielessä on turha sitä suuruutta kauheasti tuoda esille. Mutta tämä oli tärkeä signaali, Jäntti sanoi STT:lle.

Venäjä tuomitsi iskut tiukasti ja vaati YK:n turvallisuusneuvostoa tuomitsemaan ne kansainvälisen oikeuden ja YK:n peruskirjan vastaisina.

Jäntin mukaan näyttää kuitenkin siltä, ettei Venäjältä ole odotettavissa sotilaallisia vastatoimia. Suurvaltojen välinen kulissien takainen yhteydenpito vaikuttaa toimineen, eikä venäläisille ilmeisesti aiheutunut iskuissa tappioita. Venäjä ei myöskään käyttänyt ilmatorjuntajärjestelmiään länsimaiden iskuja vastaan, vaan jätti ohjusten torjunnan syyrialaisten huoleksi.

Pentagonin mukaan kaikki länsimaiden ampumat ohjukset osuivat kohteisiinsa. Venäjän mukaan Syyrian ilmatorjunta sai niistä torjuttua 71.

Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja Mika Aaltola arveli, että Venäjän reaktio tulee vielä.

–  Venäjän reaktiot ovat kiivaita ja voimakkaita, mutta pääsääntöisesti retorisia eli puheiden tasolla. Venäjä on saanut nyt näpäytyksen, ja Venäjä valitsee ajan ja paikan, milloin se näpäyttää takaisin.

Tehtävä suoritettu - taas?

Iskujen taustalla ei näyttänyt olevan muuta tavoitetta kuin varoittaa al-Assadia käyttämästä kemiallisia aseita kansaansa vastaan. Aaltola uskoi, että jos Syyrian hallinto ei käytä kemiallisia aseita, niin lännen iskut eivät tule todennäköisesti jatkumaan.

– Tässä oli selkeästi kyse rajojen osoittamisesta al-Assadille, Aaltola sanoi.

Syyrian sodan päättyminen tuskin tuli lähemmäksi, mutta päivän lausunnoissa saatiin historiallinen häivähdys toisesta pitkästä ja verisestä konfliktista Lähi-idässä.

Trump kiitti aamun tviitissään iskuihin osallistuneita Ranskaa ja Britanniaa ja kirjoitti viestinsä päätteeksi "Tehtävä suoritettu!".

Presidentti Trump tuli näin ehkä tahattomasti viitanneeksi edeltäjänsä George W. Bushin kuuluisaan voitonpuheeseen, jonka hän piti lentotukialuksen kannella keväällä 2003. Bush puhui "Tehtävä suoritettu"- tekstillä varustetun banderollin edessä ja arvioi puheessaan, että suurimmat taistelut Irakin sodassa olisivat nyt ohi. Ennustus osoittautui täysin vääräksi.

Ilmoita asiavirheestä