Turun Palloseuran hyökkääjä Dave Spina nousi ratkaisijaksi jääkiekon Mestarien liigan CHL:n pudotuspelissä JYPiä vastaan. Amerikkalais-italialainen Spina teki kolme maalia, kun kotijoukkue TPS kukisti JYPin 4–1.
TPS selviytyi ensimmäiseltä pudotuspelikierrokselta 16:n joukkoon yhteismaalein 6–3.
Spina hääri varsinkin toisessa erässä röyhkeästi maalin edessä. Ensin hän pyöräytti niin sanotulla vanhanaikaisella 1–1-tasoituksen ohi JYP-vahti Tuomas Tarkin. Reilut seitsemän minuuttia myöhemmin Spina tuikkasi TPS:n 2–1-johtoon.
Spina täydensi hattutemppunsa päätöserässä, kun hän pääsi läpiajoon JYP-puolustaja Nolan Yonkmanin epäonnistuneen poikittaissyötön jälkeen.
Spinalta on Turussa odotettu onnistumisia. SaiPassa viime kaudella vakuuttavasti pelannut laitahyökkääjä on kerännyt Liigassa yhdeksässä ottelussa vain 0+2 pistettä.
TPS on vahvistunut täksi kaudeksi kokeneilla pelaajilla. Heistä marraskuun alussa 40 vuotta täyttävä Eric Perrin tarjoili syötöt Spinan toisen erän maaleihin ja rankaisi monivuotista ex-seuraansa JYPiä.
- Ei parhaimpaan päästy, jos pelin tasoa arvioi, TPS:n päävalmentaja Ari-Pekka Selin kertoi MTV Sportin haastattelussa.
Loukkaantumisista kärsineellä JYPillä on menossa vaikea syksy. Vuoden 2013 Euroopan mestari putosi CHL:stä ja on hävinnyt kotimaisessa kiekkoliigassa viidestä viime ottelustaan neljä.
- Loukkaantumiset kuuluvat jääkiekkoon. Niitä tulee joka joukkueelle. Ei tämä siitä ollut kiinni, ottelun erotuomareita moitiskellut JYPin päävalmentaja Marko Virtanen sanoi.
Kärppien Aittokallio torjuu hurmiossa
Suomen mestari Kärpät ratkaisi Düsseldorfia vastaan jatkopaikan nuorten hyökkääjien turvin. Sebastian Aho, 18, ja Saku Mäenalanen, 21, veivät avauserän maaleillaan kotijoukkueen viidessä minuutissa 2–0-johtoon.
Kärpät eteni 3–0-voittoon puolustaja Marko Nutivaaran sooloilultua loppunmerot. Maalivahti Sami Aittokallio pelasi CHL:ssä jo viidennen nollapelinsä kuuteen otteluun.
Kun oululaisjoukkue oli voittanut Saksassa 2–0, jatkopaikka ratkesi yhteismaalein 5–0.
Myös Tapparalla oli ensimmäisestä pudotuspelikohtaamisesta tshekkiläistä Vitkovicea vastaan 2–0-voitto. Tiistaina Tampereella kotijoukkue joutui paiskimaan töitä ennen kuin 2–1-voitto heltisi.
Tappara selviytyi jatkoon yhteismaalein 4–1.